Zanim zdecydujesz się na tworzenie aplikacji mobilnej lub serwisu internetowego, które zapewnią, że twoja instytucja będzie nowoczesna, modna i innowacyjna, a tłumy nowych młodych odbiorców rzekomo zaczną szturmować wasze bramy, zatrzymaj się na chwilę.
„Zdarzyło ci się ostatnio, że szef twojej instytucji wrócił podekscytowany z modnej konferencji o nowych technologiach, z entuzjazmem informując cię, że do końca roku musisz stworzyć nową aplikację mobilną? A może okazało się, że jest pula środków, które trzeba szybko wydać na zbudowanie strony internetowej? Albo zbliża się czas rozliczenia grantu, w którym przewidzieliście stworzenie narzędzia technologicznego, by zapewnić sobie większą liczbę punktów w kategorii innowacyjności?
Zanim zdecydujesz się na tworzenie aplikacji mobilnej lub serwisu internetowego, które zapewnią, że twoja instytucja będzie nowoczesna, modna i innowacyjna, a tłumy nowych młodych odbiorców rzekomo zaczną szturmować wasze bramy, zatrzymaj się na chwilę. Poniżej znajdziesz kilka pytań, które mogą uchronić twoją instytucję przed nieprzemyślaną inwestycją, a tobie zapewnić czas na spokojny sen”.
Tymi słowami rozpoczyna się przewodnik "Jak wdrażać nowe technologie w projektach kulturalnych, społecznych i edukacyjnych”, który od 3 lutego jest już dostępny w sieci. Jest to narzędzie wspierające instytucje kultury we wdrażaniu nowych technologii do przygotowywanych przez nie projektów. Publikacja pomaga ocenić faktyczne potrzeby odbiorców, dostarcza instrukcje dotyczące wdrożenia technologii oraz wskazuje sposoby ewaluacji projektu wykorzystującego nowe technologie.
Przewodnik jest efektem współpracy Medialab Katowice, Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN”, Centrum Cyfrowego oraz Stowarzyszenia Arteria. Powstał podczas spotkania grupy roboczej RemiksLab w dniach 19–20 września 2015 roku Katowicach. Warto podkreślić, że wszystkie instytucje, które tworzyły poradnik, mają bogate doświadczenie praktyczne w wykorzystywaniu nowych technologii. Przewodnik jest opublikowany na wolnej licencji CC BY 4.0.
RemiksLab to program powstały w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, w ramach którego szukamy najlepszych sposobów na kreatywne wykorzystywanie nowych mediów do tworzenia cyfrowych opowieści opartych na remiksowaniu zdigitalizowanych dokumentów, dostępnych w bibliotekach i archiwach. Instytucje kultury i organizacje pozarządowe publikują w internecie miliony zdigitalizowanych książek, zdjęć, dokumentów. Ich ponowne kreatywne wykorzystanie do prezentowania historii stanowi dla nas wyzwanie.
Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” od wielu lat wykorzystuje nowe technologie. W swoich projektach kulturalnych i edukacyjnych stosujemy między innymi modelowanie 3D, rozszerzoną rzeczywistość, aplikacje mobilne, tworzymy wirtualne mapy i rozbudowane serwisy internetowe. Chcemy dzielić się zdobytą wiedzą z innymi instytucjami i niniejszy przewodnik jest tego wyrazem.
Przewodnik „Jak wdrażać nowe technologie w projektach kulturalnych, społecznych i edukacyjnych” można pobrać:
- na stronach Medialab Katowice:
- w NGOtece.pl:
- w Bibliotece Multimedialnej Ośrodka „Brama Grodzka -Teatru NN”: