Nowe spojrzenie. Prowadzenie instytucji przez NGO możliwe także w mniejszych gminach
(PAP) Zlecenie organizacji pozarządowej prowadzenia instytucji możliwe jest także w mniejszych miejscowościach. – Ten model się sprawdza – przekonuje Monika Kubisz.
Formalne bariery, papierologia, wzajemna nieufność – współpraca samorządu z organizacją pozarządową wcale nie musi tak wyglądać. Możliwe są rozwiązania, które uczynią współdziałanie obu sektorów bardziej efektywnym.
Gmina Radlin zdecydowała się zlecić lokalnemu stowarzyszeniu prowadzenie Izby Regionalnej – instytucji, która ma się zajmować krzewieniem kultury regionu. Z pomysłem otwarcia takiego miejsca Radlińskie Towarzystwo Kulturalne nosiło się od lat, a o sprawę dopytywali i zabiegali sami mieszkańcy.
– Istniała oddolna potrzeba zebrania pamiątek i uruchomienia lokalnej izby pamięci. Ale takie obiekty muszą prowadzić ludzie z pasją, samorząd by się tego nie podjął. W takiej sytuacji idealne okazało się zlecenie prowadzenia instytucji – mówi Monika Kubisz, która doradzała gminie w zastosowaniu tej procedury.
Zlecanie instytucji to typ zlecenia, w którym organizacji pozarządowej można powierzyć prowadzenie trwałej instytucji, świadczącej usługi na rzecz lokalnej społeczności. To jedno z kilku rozwiązań, które zdaniem ekspertów z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku mogą ułatwić współpracę samorządów z organizacjami pozarządowymi. Wszelkie wskazówki i realne narzędzia zostały zebrane w Modelu Kontraktowania Usług Społecznych. Gmina Radlin to przykład na to, że zlecenie organizacji pozarządowej prowadzenia instytucji jest nie tylko prawnie możliwe, ale też realne. Izba Regionalna została już uroczyście otwarta, a lada moment rozstrzygnięty ma być konkurs na prowadzenie instytucji w przyszłym roku.
Na dodatek wieloletni program współpracy z organizacjami pozarządowymi, którym mają się zająć nowo wybrani radni, daje organizacji perspektywę na wieloletnie kontraktowanie.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP