Dźwięk, światło, ruch, kolory - zmysły odbierają miliony bodźców, każdego dnia ucząc się świata. Jednak dla wielu niepełnosprawnych dzieci, które mają problemy z odbieraniem impulsów z otaczającej ich rzeczywistości, a także dla ich rodziców, nauka ta jest niełatwym wyzwaniem. Od dwóch lat wrocławska Fundacja Rosa stara się im pomóc, tworząc w wybranych placówkach terapeutycznych na terenie całej Polski tzw. Sale Doświadczania Świata.
Kolejne dwie takie sale zostały właśnie otwarte w Rypinie (Zespół Szkół nr 5) i Łabiszynie (Zespół Szkół) w województwie kujawsko-pomorskim.
Terapia w Salach Doświadczania Świata określana jest słowem „Snoezelen”- od dwóch wyrazów pochodzących z języka niderlandzkiego: „snuffelen”, czyli wąchać/węszyć, oraz „doezelen”, czyli drzemać. Jej głównym założeniem jest pobudzanie ciekawości, rozwijanie integracji sensorycznej oraz procesu poznawczego poprzez wykorzystywanie ruchu, dźwięków, barw, stymulacji wzroku, słuchu i dotyku. Opracowana została w Holandii w latach 70. i szybko zdobyła popularność na całym świecie. Do Polski trafiła w 1993 r., nadal jednak jest mało rozpowszechnionym, bo kosztownym, sposobem rehabilitacji. W 2011r. Fundacja Rosa postawiła sobie za cel stworzenie w Polsce - tak w małych, jak i dużych miejscowościach, profesjonalnie urządzonych „Sal Doświadczania Świata” - zaopatruje placówki opiekujące się dziećmi z deficytami rozwojowymi oraz niepełnosprawnością w nowoczesny, bardzo potrzebny sprzęt do rehabilitacji. Koszt takiego sprzętu często przekracza możliwości finansowe ośrodków czy szkół specjalnych.
W Salach Doświadczania Świata wyjątkowo ważna jest ich atmosfera. Dzięki przytłumionym światłom, spokojnej muzyce, kolorom i lustrom, a także wygodnym miejscom do leżenia i siedzenia, sale stają się miejscem, w którym dzieci mogą zostawić wszystko za sobą i wyciszyć się. W kolorowych, jasnych pomieszczeniach sali w Rypinie podopieczni mogą już korzystać np. z zestawów światłowodów, kolumny wodnej, zestawów specjalnych luster czy łóżka wodnego. W Łabiszynie poddawane terapii dzieci będą mogły bawić się także w otoczeniu gwiazd, rafy koralowej, w wannie piaskowej czy muzycznym pudłem z instrumentami. Wszystkie te elementy oddziałują na zmysły dzieci, wprowadzają je w dobre samopoczucie. Dzięki pracy i zabawie w takich pomieszczeniach, u małych pacjentów rośnie poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, zwiększa ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem.
Do tej pory Fundacja Rosa wyposażyła w sprzęt 52 pokoje terapeutyczne w całym kraju. Dzięki programowi, ponad trzy tysiące dzieci miało już możliwość doświadczyć świata. - Naszym celem jest dalszy rozwój terapii Sal Doświadczania Świata w Polsce. Jeszcze w tym roku dzięki naszej pomocy, a właściwie dzięki pomocy polskich podatników, powstaną kolejne tego typu placówki. Środki przeznaczane na tworzenie sal wspierających terapię dzieci pochodzą bowiem z odpisów 1% od podatku dochodowego - mówił podczas otwarcia sali Mariusz Bober, prezes Fundacji Rosa. - Po dwóch latach funkcjonowania sal dostrzegliśmy także potrzebę stworzenia opracowania dotyczącego standardów, jakie powinny obowiązywać w tego typu placówkach. Na początku przyszłego roku planujemy opublikować obszerną, ponad 340-stronicową książkę „Snoezelen - Sale Doświadczania Świata. Kompendium opiekuna i terapeuty”, uzupełnioną bogatym materiałem multimedialnym. Autorem tego pionierskiego na polskim rynku wydawnictwa jest dr Agnieszka Smrokowska-Reichmann, należąca do grona prekursorów metody Snoezelen w Polsce. Mamy nadzieję, że książka ta przyczyni się do popularyzacji tego typu terapii, będzie również stanowić doskonały materiał pomocniczy dla terapeutów.
Źródło: Fundacja Rosa