W 27 małych miejscowościach w Polsce powstały nowe Pracownie Orange – multimedialne świetlice dla mieszkańców. Mogą w nich skorzystać z komputerów i internetu, wzmocnić swoje cyfrowe kompetencje i brać udział w organizowanych warsztatach, kursach i wydarzeniach w atrakcyjnej przestrzeni.
Nowoczesny sprzęt komputerowy dotarł już do wszystkich nowych Pracowni Orange. Ekipa montażowa Fundacji Orange przejechała ponad 20 tys. kilometrów, żeby 27 miejscowości wybranych w drugiej edycji programu otrzymało: 108 komputerów, 54 pady, 27 telewizorów, 27 konsoli do gier, 27 urządzeń wielofunkcyjnych oraz biurka, krzesła, półki, stoliki. Po przekazaniu sprzętu, przyszedł czas na wsparcie merytoryczne. Dzięki niemu nowe Pracownie Orange – podobnie jak świetlice założone w pierwszej edycji – zaczną tętnić życiem.
– Sprzęt i lokal to dopiero początek przygody. Aby wspierać lokalnych koordynatorów Pracowni w prowadzeniu profesjonalnej świetlicy, przygotowaliśmy także cykl szkoleń, webinariów, indywidualnych tutoringów, a także system minigrantów na realizację projektów społecznych. Zależy nam, aby opiekunowie świetlic wspólnie z mieszkańcami współtworzyli miejsce, które jak najlepiej odpowie na potrzeby lokalne – mówi Karolina Kanar-Kossobudzka, koordynatorka programu z Fundacji Orange.
Program Pracownie Orange powstał z myślą o małych miejscowościach, jego celem jest integracja mieszkańców, zapewnienie im lepszego dostępu do technologii oraz wzmocnienie ich kompetencji cyfrowych. W tym roku odbyła się druga edycja programu, w wyniku której powstało 27 świetlic multimedialnych. Miejscowości zostały wytypowane w trakcie głosowania online. Z kolei dwa lata temu, zostało założonych 50 Pracowni Orange, w ramach pierwszej edycji programu. Wiele z tych miejsc stało się dla mieszkańców centrum aktywności lokalnej. – U nas pracownia jest sercem, pomarańczowym sercem naszej miejscowości – mówi Dawid Tarnowski z Pracowni Orange w Firleju na Lubelszczyźnie.
Opiekunowie Pracowni Orange zapraszają mieszkańców do korzystania z nich, a także do udziału w licznych kursach, warsztatach, wydarzeniach. Jednym z bodźców do działania dla liderów świetlic jest mechanizm grywalizacji, na którym opiera się program – jest to system punktów i medali, które zdobywają miejscowości za podejmowanie w Pracowniach aktywności proponowanych przez Fundację Orange. Punkty można wymieniać na nagrody dla całej świetlicy.
6-7 listopada opiekunowie założonych przez Fundację Orange w pierwszej i w drugiej edycji pracowni brali udział w IV Zjeździe Liderów Pracowni Orange. Przez dwa dni uczestnicy poznawali podstawy animacji lokalnej, uczyli się obsługi platformy grywalizacji, mieli szansę poznać się, zintegrować i wymienić doświadczeniami. Jeden z warsztatów w ramach zjazdu poprowadzili przedstawiciele portalu ngo.pl.
W Pracowniach Orange, w kolejnych latach, będą realizowane różne inicjatywy, wśród nich np. nauka programowania, warsztaty fotograficzne, wspólne tworzenie gier planszowych, kursy komputerowe, językowe czy zajęcia związane z regionalnymi tradycjami. Wszystko po to, aby Pracownie Orange spełniały lokalne potrzeby mieszkańców i pomogły im oswoić się z pożytecznym wykorzystaniem nowych technologii.
Program Pracownie Orange odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Administracji.
Źródło: Pracownie Orange