Nowe komputery dla mieszkańców małych miejscowości
Na mapie Polski pojawiło się prawie 1000 nowych miejsc z darmowym dostępem do Internetu. Są to stanowiska komputerowe w bibliotekach publicznych. Przyjść i skorzystać z nich może każdy – także osoby, które dopiero będą stawiały swoje pierwsze kroki w Internecie.
Biblioteki otrzymały komputery, a także inne urządzenia (m.in. drukarki i laptopy) dzięki udziałowi w Programie Rozwoju Bibliotek (PRB) realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. 1303 komputery trafiły do 998 placówek bibliotecznych w małych miejscowościach, które wcześniej nie posiadały sprzętu informatycznego przeznaczonego dla mieszkańców. Badania przeprowadzone w ramach PRB pokazują, że użytkownicy bibliotek potrzebują dostępu do Internetu* - w 2011 roku 35% osób odwiedzających biblioteki korzystało w nich właśnie z komputerów. Sieci używały dla rozrywki, do nauki, a także komunikowania się z rodziną i znajomymi oraz do załatwiania codziennych spraw (np. kontaktów z urzędami czy porównywania cen produktów). 32 tysiące osób przeglądało strony z ofertami pracy lub wysyłało swoje życiorysy.
Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Dyrektor Programu Rozwoju Bibliotek: Internet staje się coraz bardziej istotnym źródłem informacji i narzędziem komunikacji. Choć dostęp do sieci systematycznie się poprawia, w małych miejscowościach wciąż nie jest dość powszechny. Właśnie biblioteki są znakomitym miejscem, które może zapewnić kontakt z nowoczesnymi technologiami poprzez swoje liczne placówki. Oferują one nie tylko sam sprzęt i łącze, ale również pomoc ze strony bibliotekarzy w znalezieniu potrzebnych informacji czy w obsłudze sprzętu.
Oprócz komputerów użytkownicy bibliotek mają do dyspozycji 1078 urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcję drukarki, skanera, kopiarki i faksu, a także 310 drukarek A3. Biblioteki otrzymały również 119 laptopów i tyle samo projektorów multimedialnych z ekranami. Oznacza to, że w wielu z nich już wkrótce spotkania z pisarzami czy podróżnikami zostaną wzbogacone o prezentację zdjęć. Biblioteki będą mogły również wyświetlać filmy i organizować dyskusje na ich temat. Całość będzie z kolei dokumentowana dzięki aparatom cyfrowym, które trafiły do 1430 placówek.
Ze sprzętu informatycznego w bibliotekach biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek mogą korzystać wszyscy użytkownicy. Osoby mniej doświadczone w korzystaniu z nowych technologii mogą uzyskać pomoc od bibliotekarek i bibliotekarzy, którzy coraz częściej organizują w swoich placówkach kursy komputerowe lub udzielają porad indywidualnie.
*Większość bibliotek uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek korzysta z Internetu bezpłatnie – dzięki udziałowi w przedsięwzięciu Grupy TP SA „Biblioteki z Internetem TP”.
Budżet Programu wynosi 28 milionów dolarów. Środki pochodzą z grantu, który Fundacja Billa i Melindy Gates przekazała Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Program realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, utworzona przez PAFW.
Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego