Nowe instrumenty finansowe w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Sprawozdanie z posiedzenia
Podczas XIX posiedzenia krajowego Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Kapitał Ludzki przyjęto Plan Działania dla Priorytetu IV PO KL oraz zmiany do Planów Działania komponentu regionalnego i centralnego PO KL.
Uchwałę, która zatwierdziła wcześniej wypracowane szczegółowe kryteria wyboru projektów zawartych w Planie Działania na rok 2012 dla Priorytetu IV Szkolnictwo wyższe i nauka PO KL oraz zmiany w Planach Działania na rok 2012 w ramach komponentu centralnego i regionalnego PO KL, zostały przyjęte jednogłośnie.
Ponadto dużo czasu na dyskusję poświęcono nowym instrumentom finansowym, które mają uzupełnić system wspierania rozwoju ekonomii społecznej i przedsiębiorczości w regionach. Instrumenty mikropożyczek mają obejmować dwa priorytety Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki:
- Działania 1.4 Wsparcie inżynierii finansowej na rzecz rozwoju ekonomii społeczne – pożyczka do kwoty 100 tys. złotych,
- Działania 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia – do kwoty 60 tys. złotych.
W przypadku obu tych działań, zakres podmiotowy beneficjentów instrumentu, jest szerszy niż przy systemie wsparcia dotacyjnego. I tak dla działania 1.4 pożyczka ta nie będzie ograniczona jedynie do spółdzielni socjalnych, a możliwość ubiegania się o nią będą miały inne przedsiębiorstwa ekonomii społecznej. Planowane kryteria, które będą musiały spełniać przedsiębiorstwa ubiegające się o pożyczki to:
- odpowiednia forma prawna (spółdzielnia socjalna, spółka non-profit, organizacja pozarządowa, kościelna osoba prawna)
- prowadzenie działalności gospodarczej
- prowadzenie działalności pożytku publicznego
- przekazywanie co najmniej 10% zysku na działalność pożytku publicznego
- kryterium zatrudnienia (od jednej do 50 osób)
- prowadzenie działalności co najmniej przez rok.
Pożyczki wspierające ekonomię społeczną będą udzielane na okres spłaty do 5 lat, z maksymalną karencją spłaty sześciu miesięcy. Pieniądze pożyczane będą na preferencyjnych warunkach oprocentowania wliczając w to spłatę kapitału. Za dystrybucję środków mają odpowiadać pośrednicy finansowi wybrani w drodze przetargu, na podstawie kryteriów wypracowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego – realizatora projektu. System ma działać w pięciu makroregionach polski, tam gdzie funkcjonują Centra Ekonomii Społecznej. Dodatkowo ciekawą usługą oferowaną w ramach tego projektu jest możliwość skorzystania z doradztwa gospodarczego w okresie spłaty pożyczki.
Działanie 6.2 jest dedykowane osobom chcącym rozpocząć działalność gospodarczą, które do tej pory mogły ubiegać się o bezzwrotną dotację. W 2012 roku w ramach działania 6.2 wprowadzone zostaną pożyczki dla osób bezrobotnych i zatrudnionych. W tym celu zostaną przygotowane instrumenty inżynierii finansowej jako wyodrębnione księgowo fundusze, utworzone w celu wspierania rozwoju przedsiębiorczości. System ten zakłada dwa rodzaje beneficjentów:
- pośrednicy finansowi jako beneficjenci lokalnie dystrybuujący środki na pożyczki
- docelowi beneficjenci – osoby fizyczne, pracujące i pozostające bez zatrudnienia.
Podobnie jak w przypadku działania 1.4, tutaj również będzie organizowana dodatkowa pomoc dla beneficjenta ostatecznego, w postaci szkoleń i doradztwa dla pożyczkobiorców przed i w czasie okresu spłaty pożyczki. Pożyczki będą udzielane na dowolny cel gospodarczy (nie tylko na cele inwestycyjne, ale też na cele obrotowe). Podobnie jak w przypadku kredytów wspierających ekonomię społeczną, mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej będą przyznawane na preferencyjnym oprocentowaniu w stosunku do oferty rynkowej.
Wysokość oprocentowania oraz rodzaje zabezpieczeń będą jeszcze dyskutowane.
Ponadto na komitecie omówiono pilotażowy projekt, który ma być realizowany w ramach działania 9.6.3 Doradztwo edukacyjne dla osób dorosłych polegający na przetestowaniu usług brokeringu edukacyjnego, które będą polegały na doradztwie dla osób dorosłych, z własnej inicjatywy zainteresowanych uzyskaniem pomocy w zakresie diagnozy potrzeb oraz wyboru i znalezienia odpowiedniej oferty edukacyjno–szkoleniowej. Do wdrożenia tego typu usług zostały wskazane przez Instytucje Pośredniczące 32 powiaty z każdego regionu (były wspólne kryteria).
Ważne informacje podało Ministerstwo na temat działania 1.5 „Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego”. Zostanie ustanowiony konkurs, powiązany z programem Maluch, który da możliwość pokrycia kosztów opieki nad dzieckiem w wielu do lat 3 w żłobku lub klubie dziecięcym, w przypadku gdy co najmniej jedno z rodziców lub opiekunów prawnych dziecka objętego opieką powraca na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem lub wychowywaniem dzieci. Alokacja na ten cel wynosi 50 mln EUR, konkurs planowany jest na I kwartał 2012 roku.
Powyższe informacje pochodzą od pani Magdaleny Huszczy, członkini KM PO Kl, z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
Źródło: informacja własna, OFOP