Ambasada Norwegii w Polsce poinformowała, że 22 stycznia 2015 rozpoczęły się w Brukseli negocjacje z Unią Europejską w sprawie nowego finansowania z funduszy norweskich i EOG oraz dostępu do unijnego rynku rybnego. Publikujemy komunikat prasowy Ambasady Norwegii w Polsce.
Poprzez fundusze norweskie i fundusze EOG Norwegia wnosi znaczący wkład w zmniejszanie różnic społeczno-ekonomicznych w Europie. Fundusze norweskie i EOG przyczyniają się również do wzmacniania kontaktów i współpracy pomiędzy Norwegią i państwami-beneficjentami w Europie Środkowej i Południowej.
Mimo tego, że wiele państw Unii odczuło skutki kryzysu w Europie, w większości państw-beneficjentów w ostatnich latach nastąpił rozwój. Niemniej jednak, nadal istnieje potrzeba zmniejszania różnic społeczno-ekonomicznych występujących w obszarze EOG.
Kontynuacja wsparcia finansowego jest też uzależniona od wyniku toczących się równolegle negocjacji dotyczących dostępu do rynku dla norweskich ryb i produktów rybnych. Jest to bardzo ważna kwestia dla Norwegii. Dlatego też rezultat będzie uwarunkowany wypracowaniem satysfakcjonującej umowy w sprawie dostępu do wspólnego rynku, podkreśliła Minister Stub.
Umowa dotycząca funduszy norweskich i EOG wygasa 30 kwietnia 2015 r. Formalne negocjacje pomiędzy UE i krajami EOG/EFTA na temat nowego okresu finansowania rozpoczęły się 22 stycznia 2015 r. w Brukseli.
Norweski rząd pragnąłby, aby kontynuowano cele, na jakie przeznaczane są środki z funduszy norweskich i EOG, a także utrzymano zasady określające, które kraje mogą otrzymywać wsparcie. Norwegii zależy na dalszym wzmacnianiu obecnych obszarów programowych funduszy norweskich, przy jednoczesnym uwzględnianiu potrzeb poszczególnych państw.
Rozszerzenie Unii Europejskiej i EOG, jakie nastąpiło w latach 2004, 2007 i 2013, umożliwiło Norwegii wynegocjowanie z UE szeregu bezcłowych limitów importowych m. in. na makrele, śledzie i krewetki. Limity te obowiązują przez pięć lat i wygasają w tym samym czasie, co fundusze norweskie i EOG. Są one istotne dla rybołówstwa norweskiego, ponieważ zapewniają bezcłowy dostęp do wspólnego rynku dla produktów, które w innym przypadku podlegałyby wysokim cłom na rynku unijnym.
Norwegia, Islandia i Liechtenstein w latach 2009-2014 przekażą środki w wysokości około 1,8 miliarda euro. Udział Norwegii wynosi około 97 procent tej kwoty. Wsparcie przeznaczone jest na różnego rodzaju działania w 16 państwach-beneficjentach w takich obszarach, jak zmiany klimatyczne i ochrona środowiska, badania naukowe i stypendia, społeczeństwo obywatelskie oraz godna praca. Fundusze norweskie i EOG służą również promowaniu wartości demokratycznych, państwa prawa i tolerancji w Europie.
Źródło: Ambasada Norwegii w Polsce