O nowej perspektywie Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz jego przyszłości dyskutowali 3 lipca na nadzwyczajnym spotkaniu przedstawiciele Rady Działalności Pożytku Publicznego, resortu pracy oraz Kancelarii Prezydenta. Kończy się praca nad dokumentem, który niedługo trafi na biurka poszczególnych ministerstw.
Celem spotkania było doprecyzowanie treści uchwały RDPP dotyczącej PO FIO 2014-2020. Ustalono, że funkcję kontrolną nad Funduszem sprawował będzie komitet sterująco-monitorujący, który będzie miał kompetencje władcze w ocenie kryteriów konkursowych. W jego skład wejdą przedstawiciele organizacji pozarządowych, administracji publicznej oraz przedstawiciel Kancelarii Prezydenta. Zasady wyboru tego komitetu opracuje wspólnie RDPP oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Nowością w FIO będzie kwestia projektów eksperymentalnych, o wyższym poziomie ryzyka. – To wymaga jeszcze uszczegółowienia, ale ważne jest to, że taki rodzaj projektów będzie brany pod uwagę – mówi Cezary Miżejewski, przewodniczący zespołu ds. programów i funduszy RDPP.
W nowym PO FIO przewidziano też miejsce na finansowanie projektów o charakterze infrastrukturalnym, czyli np. projektów na rzecz stworzenia funduszy pożyczkowych (nie wprost ich zasilenia).
„Miękkim” zapisem uchwały jest nadal sprawa operatorów FIO. Przewiduje się wyłanianie operatorów regionalnych, subregionalnych lub nawet lokalnych.
Kto będzie wdrażał PO FIO?
Podstawowym, nierozstrzygniętym jeszcze problemem jest sprawa instytucji wdrażającej Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. – Mogłoby to być Ministerstwo Pracy albo spółka non-profit złożona z przedstawicieli organizacji pozarządowych i władz administracji publicznej – wyjaśnia Cezary Miżejewski.
Równolegle nad pracami nad ostatecznym kształtem FIO, będą trwały prace nad szczegółowymi zasadami konkursu na rok 2014, żeby można go ogłosić jeszcze w 2013 roku.
W tej chwili treść uchwały dotyczącej FIO dookreśli dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego resortu pracy Krzysztof Więckiewicz. Zostanie ona przyjęta przez Radę Pożytku w trybie obiegowym jeszcze przed planowanym kolejnym posiedzeniem we wrześniu.
Kiedy FIO w ustawie o pożytku?
W przyjętej na początku 2013 roku przez Radę Ministrów Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego podkreślono, że konieczne jest utrzymanie Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Rada Działalności Pożytku Publicznego wspólnie z Departamentem Pożytku Publicznego i zespołem z Kancelarii Prezydenta zastanawia się, jak zapewnić stabilność organizacyjną i finansową Funduszu. Wielokrotnie zwracano uwagę, że warto pomyśleć o ustawie, które uregulowałaby jego byt. Ostatnio pojawił się pomysł, by umocować go w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Jeszcze w 2013 roku Rada chce przygotować harmonogram prac nad opracowaniem strategii dotyczącej przyszłości FIO. – W 2014 roku chcemy rozpocząć debatę publiczną na ten temat – zapowiada Cezary Miżejewski.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)