Od 1 stycznia 2015 r. zacznie obowiązywać nowy wzór dowodu osobistego, w którym nie znajdą się już informacje o meldunku, kolorze oczu i wzroście oraz nie będzie podpisu posiadacza.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu.
W dowodzie osobistym nie będzie informacji o kolorze oczu i wzroście oraz zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu. Ma też nie być adresu zameldowania, więc zmieniając adres zameldowania, nie będziemy musieli wymieniać dokumentu tożsamości.
Format i wymiary dowodu osobistego pozostaną takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia wykorzystywana w dowodzie osobistym będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach.
Ubiegając się o dowód, wybierzemy sposób złożenia wniosku: tradycyjnie w urzędzie gminy lub przez internet. Jeśli z powodu choroby lub niepełnosprawności osoba potrzebująca wyrobić dowód, nie będzie mogła złożyć wniosku sama, to pracownik gminy odbierze wniosek w jej miejscu zamieszania. Projekt przewiduje też możliwość odebrania gotowego dokumentu przez pełnomocnika.
W razie zgubienia lub kradzieży dowodu, zostanie on unieważniony już z chwilą zgłoszenia organowi gminy. Otrzymamy też zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie utraty dokumentu.
Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5 roku życia - ważnego przez okres 5 lat.
Po 1 stycznia 2015 r. dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych.
Więcej: