Nowe badanie Biostatu: 70% Polek i Polaków popiera zakaz hodowli zwierząt na futro
W lipcu tego roku Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat przeprowadziło badanie na reprezentatywnej grupie 1000 osób. Celem badania było sprawdzić, jakie nastawienie mają Polacy do kwestii zakazu hodowli zwierząt na futro. Podobne badania były przeprowadzane w przeszłości kilkukrotnie – jak zmieniły się nastroje społeczne w tej kwestii?
Uczestnicy badania otrzymali cztery pytania:
- Czy hodowanie i zabijanie zwierząt dla ich futer powinno być dopuszczalne w Polsce?
- Czy popiera Pan/Pani wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w Polsce?
- W najbliższych miesiącach w Sejmie rozpoczną się prace nad ustawą zakazującą hodowli zwierząt na futro. Ustawa przewiduje 5-letni okres przejściowy, odszkodowania dla hodowców i odprawy dla pracowników. Czy uważa Pan/Pani, że ustawa powinna zostać przyjęta przez Sejm?
- Czy Pana/Pani zdaniem obecny rząd powinien poprawiać ochronę zwierząt w Polsce?
Aż 7 na 10 badanych uważa, że hodowanie i zabijanie zwierząt dla ich futer nie powinno być dopuszczalne w Polsce (wszystkich odpowiedzi negatywnych było 70,7%, z czego zdecydowanie sprzeciwia się temu procederowi niemal połowa uczestników badania – 49,9%). 17,7% respondentów stwierdziło, że hodowanie i zabijanie zwierząt na futro powinno być dopuszczalne (z czego tylko 5,7% odpowiedzi „zdecydowanie tak”). Pozostali nie mieli zdania na ten temat.
70% ankietowanych poparło zakaz hodowli zwierząt na futro w Polsce (znów odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliła prawie połowa uczestników – 46,9%). Odpowiedzi przeczącej udzieliło 18,5% badanych (8% odpowiedzi „zdecydowanie nie”). Pozostali nie mieli zdania na ten temat.
Na pytanie o konkretny projekt ustawy – zakładający 5-letni okres przejściowy, odszkodowania dla hodowców i odprawy dla pracowników ferm – niemal 2/3 uczestników badania (65,4%) stwierdziła, że Sejm powinien przyjąć projekt ustawy. 17,3% badanych się z tym nie zgodziło, taki sam odsetek osób nie miał zdania na ten temat.
Ponad 3/4 uczestników badania (77,7%) uznało, że obecny rząd powinien poprawiać ochronę zwierząt w Polsce. Jedynie 9,8% respondentów nie zgodziło się z tym stwierdzeniem, pozostali nie mieli zdania.
-
Raport z badania
pdf ・947.39 kB
– Niemal dwie trzecie Polek i Polaków popiera przygotowany przeze mnie wspólnie ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki i Fundacją Viva projekt ustawy o zakazie hodowli zwierząt na futra. Jest to wyraz silnego poparcia dla rozwiązania zakładającego 5-letni okres przejściowy, odszkodowania dla hodowców i odprawy dla pracowników. Polki i Polacy popierają szybkie, ale i sprawiedliwe wygaszenie hodowli zwierząt na futra. Wyniki poniższego badania to bardzo wyraźny sygnał dla całej Koalicji 15 października, że nie możemy dalej zwlekać z wprowadzeniem zakazu hodowli zwierząt na futra i nie możemy odwlekać w czasie jego wejścia w życie. Polki i Polacy mówią jasno: czas na zakaz! Czas na lepszą ochronę zwierząt – mówi posłanka Małgorzata Tracz z Zielonych (Koalicja Obywatelska).
– Społeczne poparcie dla zakazu hodowli zwierząt na futro utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie już od wielu lat. Najświeższe badanie dobitnie pokazuje, że Polki i Polacy nie chcą ferm futrzarskich w swoim kraju – komentuje Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Mamy ogromną nadzieję, że rząd weźmie sobie do serca te dane, wsłucha się w głos społeczeństwa i tym razem nie ugnie się pod naciskami biznesmenów z branży futrzarskiej, a już niedługo Polska dołączy do 20 krajów w Europie, gdzie hodowanie i zabijanie zwierząt na futro jest nielegalne – dodaje Korzeniak.
– Chów zwierząt na futra to cierpienie zwierząt, uszczerbek dla polskiej przyrody i uciążliwość dla lokalnych społeczności. Kolejny sondaż pokazuje, że Polki i Polacy są zgodni w tej sprawie jak rzadko kiedy. Wierzymy, że tym razem niewielka grupa hodowców uprawiających agresywną propagandę, nie będzie miała większego wpływu na stanowienie prawa w Polsce, niż przytłaczająca większość obywateli – powiedział Cezary Wyszyński z Fundacji Viva!
Projekt ustawy posłanki Tracz trafił do Sejmu 14 czerwca. Obecnie oczekuje na nadanie numeru druku.