Grupa strategiczna Zespołu ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej upubliczniła najnowszą wersję Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Grupa spodziewa się, że KPRES zostanie przyjęty przez Zespół na spotkaniu 17 lipca i przekazany do uzgodnień międzyresortowych i społecznych a wreszcie pod obrady Rady Ministrów. Publikujemy najnowszą wersję KPRES wraz z listem przewodnim.
- uporządkowana została lista celów i odpowiadających im zadań, zadaniom przyporządkowano terminarz, źródła finansowania i instytucje koordynujące,
- zaktualizowano rozdział dotyczący kontekstu polskiego i europejskiego,
- poszerzono diagnozę i wzbogacono ją o aktualne dane dość dokładnie pokazujące kondycję sektora i ew. korzyści płynące z jego wspierania.
W nowym KPRES znajduje się m.in. założenie, że w wyniku podjętych działań w sektorze ekonomii społecznej powstanie ponad 38 tys. miejsc pracy, któych utworzenie finansowane będzie ze środków Funduszu Pracy, EFS i PFRON. Jednocześnie czytamy w KPRES, że dokument „zakłada możliwość corocznego reagowania na zachodzące zmiany a także zarządzania nimi w oparciu o wbudowany system monitorowania, ewaluacji i raportowania (…).
Na zarządzanie zmianą należy patrzeć jednak nie tylko jako na podejmowanie czynności naprawczych w sytuacjach, gdy postęp realizacji danego wskaźnika będzie odbiegał od założeń. Chodzi raczej o otwartość na nowe wyzwania i rozwiązania, które mogłyby się w trakcie realizacji KPRES pojawić oraz o takie ich wykorzystanie, które być może lepiej niż działania opisane w obecnej wersji dokumentu, pozwolą zrealizować założone cele”.
Zachęcamy do lektury dokumentu w nowej wersji i zgłaszania uwag (przesyłać je można na adres redakcji – przekażemy je autorom dokumentu).
------ pismo przewodnie ------
Warszawa, 10 lipca 2013 r.
Szanowni Państwo, Przyjaciele
Jesteśmy przekonani, iż zostanie on skierowany do uzgodnień międzyresortowych i społecznych, a następnie pod obrady Rady Ministrów, tak aby uzyskał on status krajowego programu rozwoju, zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 6 grudnia 2006 roku o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.
Nie oznacza to bynajmniej zamknięcia dyskusji, a jedynie kolejny jej etap, który jednak powinien zostać zamknięty w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, tak aby przejść do fazy realizacyjnej.
Dlatego apelujemy o uważną lekturę, i zgłaszanie swoich dodatkowych sugestii, tak aby dokument odzwierciedlał możliwie szerokie spektrum poglądów i propozycji.
Apelujemy również, aby niezależnie od uwag szczegółowych, wesprzeć przyjęcie dokumentu, ponieważ jest to pierwszy program rozwoju, który będzie rozpatrywany przez rząd, co może powodować wiele nieporozumień i sporów. Wsparcie podmiotów ekonomii społecznej, w tym organizacji obywatelskich, organizacji sieciowych może w istotny sposób umożliwić jego przyjęcie, w oczekiwanym przez nasz kształcie.
Dokument, co należy pamiętać, ma na tym etapie charakter publiczno-społeczny, co oznacza że został wypracowany w pełnym partnerstwie, ludzi działających w sferze obywatelskiej, biznesowej i publicznej.
Chcielibyśmy wszystkim tym, którzy pracowali przy dotychczasowej wersji, bądź zgłaszali swoje uwagi, serdecznie podziękować, za przekazanie swojego czasu poza obowiązkami zawodowymi na rzecz dobra publicznego.
Szczególne podziękowania należy skierować dla Karoliny Cyran-Juraszek, Piotra Stronkowskiego i Andrzeja Radnieckiego za ostatni wkład pracy.
Grupa strategiczna
Zespołu ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej
Pobierz
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl