Komisja Europejska ustanawia nagrodę Natura 2000 mającą na celu wyróżnienie wzorowych przykładów najlepszych praktyk w dziedzinie ochrony przyrody w Europie. Natura 2000 jest siecią chronionych obszarów o wysokim stopniu różnorodności biologicznej, która obejmuje około 20 proc. terytorium UE o bogatej florze i faunie. Zgłoszenia mogą składać wszystkie podmioty bezpośrednio zaangażowane w działalność związaną z Naturą 2000 (organy publiczne i lokalne, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, właściciele gruntów, instytucje oświatowe i osoby prywatne). Termin zgłaszania kandydatów upływa 18 lutego 2014.
Europejczykom zależy na ochronie przyrody, jednak niewielu z nich jest zaznajomionych z siecią Natura 2000. Z ostatniego badania Eurobarometru wynika, że dziewięciu na dziesięciu Europejczyków postrzega zmniejszanie się siedlisk przyrodniczych oraz zagrożenie i zanikanie pewnych gatunków zwierząt i roślin jako poważny problem.
Ta nowa, corocznie przyznawana, nagroda ma zaradzić brakowi świadomości społecznej, ukazując różnorodność obszarów Natura 2000 i wyróżniając wzorowe przykłady działalności w szerokiej gamie podejmowanych działań. Każdego roku przyznawane będzie pięć nagród w różnych dziedzinach: komunikacja, działania związane z ochroną przyrody, korzyści społeczno-gospodarcze, pogodzenie interesów/sposobów postrzegania oraz tworzenie sieci kontaktów i współpraca transgraniczna.
Zgłoszenia mogą składać wszystkie podmioty bezpośrednio zaangażowane w działalność związaną z Naturą 2000 (organy publiczne i lokalne, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, właściciele gruntów, instytucje oświatowe i osoby prywatne). Termin zgłaszania kandydatów upływa 18 lutego 2014 r. Dalsze informacje można uzyskać na stronie internetowej nagrody Natura 2000.
Laureatów pierwszej edycji nagrody Natura 2000 poznamy w maju 2014 r., a ich dokonania zostaną uhonorowane podczas uroczystej ceremonii, która odbędzie się w Brukseli.
Kontekst
Natura 2000 jest centralnym elementem polityki UE dotyczącej przyrody i różnorodności biologicznej. Jest to ogólnounijna sieć obszarów ochrony przyrody ustanowiona dyrektywą siedliskową z 1992 r. Celem sieci jest zapewnienie długoterminowego przetrwania najbardziej wartościowych i zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych Europy. Sieć obejmuje wprawdzie rezerwaty przyrody, ale większość terenów stanowi własność prywatną. Nacisk kładzie się na zagwarantowanie, że w przyszłości zarządzanie będzie mieć charakter zrównoważony, zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym.
Dodatkowe informacje
Strony internetowe Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska
Strona internetowa europejskiego komisarza ds. środowiska Janeza Potočnika