"Nowa Lizbona", czyli Strategia UE 2020 i jej wpływ na organizacje pozarządowe
W tym roku Komisja Europejska przyjęła dokument "Europa 2020. Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu". Strategia UE 2020, jak w skrócie jest nazywany ten dokument, to następczyni Strategii Lizbońskiej z 2000 r. Jest ona jedną z wytycznych dla kolejnego okresu budżetowego w Unii Europejskiej (2014-2020).
Co z tego wynika dla organizacji i czemu sektor obywatelski powinien się tym interesować?
„Nowa Lizbona”, czyli Strategia UE 2020 i jej wpływ na organizacje pozarządowe w kontekście funduszy europejskich.
W tym roku przyjęto dokument Europa 2020, następczynię Strategii Lizbońskiej z 2000 r. Dokument zdecydowanie bardziej przygotowany, gdyż posiada zarówno strukturę procesu, jak i przyporządkowanie zadań do poszczególnych instytucji, w przeciwieństwie do swej poprzedniczki.
Za tekst dokumentu odpowiedzialna jest Komisja Europejska, zaś za jej realizację odpowiadać będą zarówno instytucje unijne, jak i państwa członkowskie. Również organizacje pozarządowe zostały zaproszone, aby aktywnie włączyć się w osiąganie celów Strategii. Poszczególne instytucje UE, państwa członkowskie i władze regionalne zostały bowiem zobowiązane, aby „[…] informować o tym, jakiego udziału oczekują od obywateli, środowisk biznesowych i ich organizacji przedstawicielskich” (s. 33).
Strategia UE 2020 powstała w odpowiedzi na światowy kryzys gospodarczy, który zbiegł się z końcem obowiązywania Strategii Lizbońskiej (SL). Strategia wskazuje trzy strukturalne słabe punkty Europy, na które jest odpowiedzią. Obejmują one:
- niższą stopę wzrostu w Europie w relacji do jej największych partnerów (bądź konkurentów) gospodarczych, spowodowaną różnicami w wydajności,
- niskie wskaźniki zatrudnienia,
- coraz szybsze starzenie się społeczeństw.
Strategia ma na celu zniwelować słabe punkty. Cel ten ma zostać osiągnięty dzięki realizacji siedmiu projektów przewodnich wpisanych w trzy priorytety:
- „Unia Innowacji” Priorytet, w który się wpisuje projekt: rozwój inteligentny.
- „Młodzież w drodze”, rozwój inteligentny.
- „Europejska Agenda Cyfrowa” rozwój inteligentny.
- „Europa efektywnie korzystająca z zasobów” rozwój zrównoważony.
- „Polityka przemysłowa w erze globalizacji” rozwój zrównoważony.
- „Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia” rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu.
- „Europejski program walki z ubóstwem” rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu.
Cele projektów, zobowiązania Komisji Europejskiej oraz wskazania dla państw członkowskich zostały szczegółowo opisane w samej Strategii.
Źródło: OFOP