Nowa inicjatywa budowania zdolności w zakresie mikrokredytów i finansowania społecznego
Europejski Fundusz Inwestycyjny i Komisja Europejska ogłosiły pod koniec grudnia 2016 r. nową inicjatywę w ramach programu Unii Europejskiej na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSI), która ma pomóc w rozwijaniu działalności podmiotom oferującym mikrokredyty i finansowanie społeczne.
Marianne Thyssen, unijna komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, powiedziała: Mam przyjemność zainaugurować okno budowania zdolności w ramach EaSi, które ułatwi dostęp do finansowania za pomocą środków strukturalnych. Inicjatywa ta pomoże pośrednikom finansowym w rozwijaniu działalności w perspektywie długoterminowej oraz zapewni trwały dostęp do finansowania europejskim mikroprzedsiębiorcom i przedsiębiorstwom społecznym. Wychodzi naprzeciw potrzebom instytucji finansowych, które chcą rozwijać swoje zdolności i zwiększać ofertę na rynku. Za pomocą tego instrumentu potwierdzamy nasze zobowiązanie do pobudzania zatrudnienia i wzrostu gospodarczego oraz pomagania osobom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy.
Dyrektor naczelny EFI, Pier Luigi Gilibert powiedział: Wierzę, że okno inwestycyjne budowania zdolności w ramach EaSI znacząco przyczyni się do wzmocnienia zdolności operacyjnych i instytucjonalnych podmiotów oferujących mikrokredyty i finansowanie społeczne. Budowanie zdolności ma zasadnicze znaczenie dla podmiotów zapewniających finansowanie, bo umożliwia im wywiązanie się ze swoich zobowiązań inwestycyjnych w efektywny i trwały sposób. Jestem zadowolony, że Europejski Fundusz Inwestycyjny będzie wspierał te podmioty w tworzeniu warunków sprzyjających inwestycjom.
Oczekuje się, że wprowadzenie w życie okna inwestycyjnego EaSI na rzecz budowania zdolności wzmocni ekosystem mikrofinansowania i przedsiębiorczości społecznej, a jednocześnie przyciągnie dodatkowe inwestycje w europejskich gospodarkach. Inicjatywa ta pokazuje głębokie zaangażowanie Komisji Europejskiej w konkretne działania mające na celu pobudzenie zatrudnienia, wzrostu gospodarczego i inwestycji.
Więcej informacji o EaSI
Celem programu Unii Europejskiej na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSI) jest wspieranie dążeń UE do zapewnienia wysokiej jakości zatrudnienia i odpowiedniej ochrony socjalnej, do przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i ubóstwu oraz do poprawy warunków pracy.
System gwarancji EaSI, który działa od czerwca 2015 r., jest finansowany przez Komisję Europejską, a zarządzany przez Europejski Fundusz Inwestycyjny. Zapewnia on wsparcie pośrednikom finansowym, którzy oferują mikrokredyty przedsiębiorcom lub finansowanie przedsiębiorstwom społecznym, a więc podmiotom, które w innym wypadku nie byłyby w stanie uzyskać finansowania ze względu na ryzyko. Celem jest zwiększenie dostępu do mikrofinansowania dla mikroprzedsiębiorstw i osób ze słabszych grup społecznych, które chcą założyć lub rozwijać własne przedsiębiorstwo, dzięki pożyczkom w wysokości do 25 tys. euro. Po raz pierwszy Komisja Europejska pomaga również przedsiębiorstwom społecznym za pomocą inwestycji w wysokości do 500 tys. euro.
Ponadto Komisja Europejska rozszerza wymiar społeczny Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) zarówno w zakresie mikrofinansowania, jak i przedsiębiorczości społecznej. Łączna kwota wsparcia na te cele ma się zwiększyć (z 193 mln euro w ramach programu EaSI) do około 1 mld euro, mobilizując dodatkowe inwestycje o wartości około 3 mld euro.
Więcej informacji o Europejskim Funduszu Inwestycyjnym
Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) jest częścią Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jego głównym zadaniem jest wspieranie europejskich mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) przez pomaganie im w uzyskaniu dostępu do finansowania. W ramach EFI mobilizowany jest kapitał wysokiego ryzyka i kapitał wzrostu, a ponadto opracowywane są gwarancje i instrumenty mikrofinansowe, które są ukierunkowane na ten segment rynku. Wykonując to zadanie, EFI wspiera realizację celów UE w dziedzinie innowacji, badań i rozwoju, przedsiębiorczości, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
Więcej informacji na temat wsparcia UE w zakresie mikrofinansowania oraz przedsiębiorczości społecznej: