Ashoka, światowa organizacja wspierająca osoby, które wprowadzają innowacyjne rozwiązania palących problemów społecznych, przyjęła nową członkinię – ldę Karpińską, która jako pierwsza w Polsce podjęła trudny temat nowotworów narządów rodnych kobiet.
Statystycznie, jedna osoba na 10 milionów populacji spełnia kryteria Ashoki.
– Tak, jak rewolucja potrzebuje generała, tak każda społeczna zmiana potrzebuje lidera. Wspieramy osoby, które dzięki swoim działaniom, zmieniają na lepsze jakość życia tysięcy innych ludzi – powiedziała Ewa Konczal, dyrektor Ashoki w Polsce i CEE.
Aby ułatwić innowatorom społecznym budowanie organizacji w kluczowym dla nich momencie, Ashoka zapewnia im:
• Wsparcie finansowe. Nowi członkowie Ashoki otrzymują 3-letnie stypendium. Jest ono niezbędne, gdy pomysł już się sprawdził i wymaga całkowitego poświęcenia czasu do jego realizacji.
• Wsparcie merytoryczne. Ashoka wspiera swoich członków w profesjonalnym rozwoju i zarządzaniu organizacjami, w promowaniu działań ponad granicami geograficznymi oraz barierami kulturowymi, przy współpracy ze wszystkimi sektorami – biznesem, organizacjami społecznymi i publicznym.
– My Polki nie mamy łatwości w poruszaniu „tych tematów” – mówi Ida. – A tymczasem ja mam marzenie, żeby kobiety mówiły o tym i dbały o siebie tak, aby nie ryzykować życia, bo nie wypada mówić, czy pytać o macicę albo jajniki.
W dniu przyznania członkostwa w Ashoce, laureatka tego wyróżnienia, przedstawiła projekt „Gabinety pod kwiatkiem”, polegający na stworzeniu mapy przyjaznych kobietom gabinetów ginekologicznych, oferujących rzetelną i jakościową opiekę dla kobiet.
Źródło: Ashoka