Na przełomie 2020 i 2021 r. odbędą się cztery międzynarodowe wystawy w Warszawie, Lublanie, Zagrzebiu i Rydze prezentujące sztukę kobiet. Projekt realizowany w ramach programu Kreatywna Europa, powstał dzięki inicjatywie Fundacji Arton i ma na celu przywrócić pamięć o sztuce awangardowych artystek z Polski, Słowenii, Chorwacji i Łotwy.
Ważną częścią przedsięwzięcia jest również rozbudowa innowacyjnego repozytorium online (forgottenheritage.eu), które w ciągu kolejnych dwóch lat wzbogaci się o około 1550 nowych zarchiwizowanych prac, zdjęć i dokumentów na temat ich twórczości.
Fundacja Arton wraz z instytucjami partnerskimi z różnych krajów, od kilku lat zajmuje się digitalizacją archiwów europejskiej sztuki awangardowej. Główną ideą tego przedsięwzięcia jest zbudowanie innowacyjnej bazy danych i szerokie udostępnienie transgranicznego repozytorium online dla wszystkich użytkowników.
W ramach trwającego obecnie projektu „Not Yet Written Stories”, który realizowany jest przez studentów kierunków artystycznych z czterech krajów, powstanie archiwum będące jednocześnie kompendium wiedzy o wybranych awangardowych artystkach. Repozytorium online będzie formą wyrównania – sposobem na wypełnienie luki na temat dorobku artystycznego tych kobiet i ich zapomnianego wkładu w tworzenie europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Tak bogata kolekcja sztuki kobiecej zostanie zaprezentowana publiczności całkowicie za darmo na stronie forgottenheritage.eu oraz na pierwszej w kolejności wystawie w Polsce, której otwarcie zaplanowane jest na Noc Muzeów, czyli 16 maja 2020 w galerii Salon Akademii w Warszawie.
W ramach projektu odbędzie się również międzynarodowa konferencja naukowa w Warszawie z udziałem zagranicznych instytucji partnerskich, a której efekty zostaną wydane w formie publikacji.
Partnerzy:
Fundacja Arton, Warszawa, Polska
Latvian Centre for Contemporary Art, Ryga, Łotwa
Office for Photography, Zagrzeb, Chorwacja
SCCA - Ljubljana Centre for Contemporary Arts, Lublana, Słowenia
Źródło: Fundacja Arton