Z nocy 15 na 16 kwietnia Szkoła Podstawowa w Porażynie gościła poznańskich wolontariuszy Programu „PROJEKTOR - wolontariat studencki”, którzy stworzyli niezwykły projekt nazwany „Noc Odkrywców”. Główną ideą przyświecającą akcji było rozbudzenie w dzieciach zainteresowania naukami ścisłymi i ukazanie, jak mogą być one pasjonujące.
Około godziny 19 w szkole pojawiło się blisko 150 dzieci z Porażyna oraz okolicznych Jastrzębnik, Opalenicy, Nowego Tomyśla i Sielinka. Do północy niemal 30 studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prowadziło zajęcia w 40minutowych blokach tematycznych. Każda sala, na co dzień lekcyjna, na tę jedną noc zmieniła się w prawdziwy gabinet naukowców, pełen specjalistycznych sprzętów, gdzie czuć było napięcie i ciekawość świata. Studenci- wolontariusze przeprowadzili zajęcia z takich dziedzin jak fizyka, biotechnologia, kryminalistka, mechatronika, ekologia i informatyka. Dzieci miały okazję wyizolować własne DNA, zobaczyć jak wygląda wnętrze komputera, dowiedzieć się na czym polega praca mózgu, w praktyce przekonać się, jak działają nowoczesne kontrolery w grach wideo, czy wykonać odlewy tropów zwierząt, by zabrać je następnie do domów.
Poruszanych było mnóstwo trudnych zagadnień, przeprowadzono skomplikowane pokazy i doświadczenia, nie sposób wymienić ich wszystkich, ale z całą pewnością łączy je jedno, były przedstawiane w prosty i jednocześnie niezwykle atrakcyjny sposób.
Oczywiście nie mogło zabraknąć nieodłącznego atrybutu studenta-indeksu. Obyło się bez egzaminów, już samo systematyczne zbieranie pieczątek i podpisów z zaliczeniem zajęć sprawiało dzieciom dużą radość. Niemałą atrakcją była obecność Einsteina, który zupełnie niespodziewanie zjawił się w Porażynie, wzbudzając ogromne zainteresowanie wszystkich uczestników. Szalony naukowiec bacznie przyglądał się dzieciom, dokonywał wpisów do indeksów, a na zakończenie osobiście gratulował i wręczał pamiątkowe dyplomy. Wiele dzieci z pewnością na długo zapamięta uścisk dłoni tak szanowanej postaci ze świata nauki.
Panująca tej nocy w szkole atmosfera była naprawdę niezwykła. Aktywny udział dzieci, ich zapał i pełne zaciekawienia spojrzenia jednoznacznie utwierdziły wolontariuszy, że przekazywana Małym Odkrywcom wiedza cieszy się ich aprobatą i zainteresowaniem. Również wdzięczność dzieci za to, że mogły być uczestnikami nadzwyczajnego pozalekcyjnego przedsięwzięcia okazała się być bezcenna, co podkreślało wielu wolontariuszy już po zakończeniu akcji.
Bez wątpienia więc można stwierdzić, że cel ukazania, iż nauki ścisłe mogą być fascynujące został osiągnięty. Wolontariusze i organizatorzy wierzą, że uda się powtórzyć tego typu wydarzenie w jeszcze nie jednej placówce.