Jak nie robić biznesu, który łamie prawa człowieka. Europa Środkowo-Wschodnia i Azja Centralna
„How (not) to do Business & Human Rights in Central & Eastern Europe and Central Asia” – zbiór 15 studiów przypadku z ośmiu krajów regionu (Azerbejdżan, Bułgaria, Gruzja, Kirgistan, Macedonia Północna, Polska, Ukraina i Węgry) jest już dostępny w języku angielskim oraz rosyjskim, a wkrótce zostanie opublikowany w języku polskim i ukraińskim.
Istnieje duże zapotrzebowanie na zwięzłe i dobrze zredagowane informacje dotyczące biznesu i praw człowieka w regionie – głównie do celów samokształcenia lub nauczania. Należy jednak zauważyć, że studia przypadków zebrane w tym zbiorze nie są artykułami akademickimi. Natomiast mają one na celu pobudzenie myślenia wykraczającego poza dyskusje akademickie na temat tego, co przedsiębiorstwa powinny zrobić, aby zaradzić negatywnemu wpływowi na prawa człowieka. Zostały one opracowane przez uczestników pierwszej edycji Letniej Akademii Biznesu i Praw Człowieka w Europie Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej, która odbyła się we wrześniu 2022 roku.
Studia przypadków opierają się na publicznie dostępnych informacjach dotyczących rzeczywistego, negatywnego wpływu przedsiębiorstw działających w tych regionach na prawa człowieka. Pomimo licznych różnic między nimi, wszystkie kraje są dotknięte postsowiecką spuścizną i mają wspólne wyzwania związane ze słabą praworządnością i nieskutecznymi instytucjami państwowymi. Nieuchronnie prowadzi to do słabego egzekwowania praw człowieka, przy czym, jak wynika ze studiów przypadków, ochrona pracy i środowiska jest przedmiotem szczególnej troski.
Chociaż odpowiedzi zawarte w publikacji nie są wyczerpujące, mamy nadzieję, że wywołają one dyskusję na temat tego, jak mogłoby wyglądać stosowanie należytej staranności dotyczącej praw człowieka w takim kontekście i zapewnią wskazówki we właściwym kierunku.