Nisko, Tarnobrzeg, Stalowa Wola. Biura Bezpłatnych Porad Prawnych i Obywatelskich FFI
Od ponad dwóch lat w Nisku, tatnobrzegu i Stalowej Woli działają Biura Bezpłatnych Porad Prawnych i Obywatelskich Fundacji "Fundusz Inicjatyw". W tym czasie udzielonych zostało ponad ponad 8,5 tys. porad prawnych i obywatelskich, z których skorzystało ponad 5,5 tys. osób.
Z definicji, obywatelem/obywatelką jest członek społeczeństwa danego państwa mający określone prawa i obowiązki zagwarantowane przez konstytucję. W Polsce samo słowo obywatel/ka nabrało neutralnego znaczenia dopiero od kilku lat. Podstawowym sposobem nabywania obywatelstwa jest urodzenie. W zależności od przyjętego w danym kraju prawodawstwa możliwe jest nabycie obywatelstwa przez prawo krwi – zyskanie obywatelstwa swoich rodziców – ten model obowiązuje w Polsce, lub też prawo ziemi – przyjęcie obywatelstwa kraju, w którym dziecko przyszło na świat bez względu na narodowość rodziców. Prawo ziemi obowiązuje m.in. w Argentynie, Peru, Stanach Zjednoczonych i Wenezueli. Mogą także wystąpić konfiguracje mieszane. W Polsce dziecko nabywa obywatelstwo polskie przez urodzenie, gdy co najmniej jedno z rodziców jest obywatelem Polski. Natomiast w sytuacji gdy oboje rodzice są nieznani lub ich obywatelstwo jest nieokreślone obowiązuje prawo ziemi.
W dzisiejszych czasach, kiedy w naszym kraju panuje wolność i pokój, bycie aktywnym obywatelem/ką przestało mieć jednoznaczne znaczenie. Aktywny/a obywatel/ka nie walczy już o wolność i pokój w kraju, ponieważ te wartości zostały wywalczone przez wcześniejsze pokolenia.
Daje się zauważyć, że niektóre osoby nie są świadome swoich praw ani tym bardziej obowiązków obywatelskich nałożonych przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy sam powinien odpowiedzieć sobie na pytanie w jakim stopniu ocenia swoją świadomość obywatelską.
O jakie wartości walczą dziś obywatele/obywatelki, mężczyźni i kobiety w Polsce? Można zauważyć, że część osób walczy o to, aby prawa obywatelskie były przestrzegane, zwłaszcza podstawowe prawa i wolności obywatelskie, równość każdego człowieka wobec prawa, równe traktowanie mężczyzn i kobiet, prawna ochrona życia, gwarancja zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego, wolność słowa, nietykalność i wolność osobista, bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Osoby te często same rygorystycznie przestrzegają prawa i wymagają tego od innych.
Część Polaków i Polek walczy o to, aby zgodnie z zapisami Konstytucji obowiązki obywatelskie były respektowane, prawo przestrzegane, a nie nadużywane. Zależy im na tym, aby wszyscy obywatele i obywatelki troszczyli się o wspólne dobro, ponosili ciężary świadczeń publicznych, w tym określonych w ustawie podatków, dbali o stan środowiska i przyjmowali odpowiedzialność za własny wpływ na jego pogorszenie.
Przejawy aktywnej postawy obywatelskiej w Polsce obecnie przedstawiają się znacznie lepiej niż kilka czy kilkadziesiąt lat temu, a dzięki edukacji obywatelskiej pozostaje mieć nadzieję, że młode pokolenia będą bardziej dbały o dobro wspólne i w większym stopniu angażowały się w sprawy społeczne.
Większość ludzi ma marzenia z dzieciństwa o lepszym świecie i pomocy innym. Dlaczego niejednokrotnie tak łatwo o tym zapominamy?
Aby wzmacniać postawy obywatelskie oraz służyć pomocą osobom z powiatów niżańskiego, stalowowolskiego, tarnobrzeskiego i miasta Tarnobrzeg od 1 marca 2011 r. na terenie ww. powiatów działają Biura Bezpłatnych Porad Prawnych i Obywatelskich Fundacji „Fundusz Inicjatyw”. Doradcy prawni i obywatelscy są do dyspozycji mieszkańców powiatów objętych wsparciem w dni powszednie do godz. 16, jak również wieczorami i w soboty.
Adresy Biur Bezpłatnych Porad Prawnych i Obywatelskich Fundacji „Fundusz Inicjatyw”
-
Nisko
ul. Kościuszki 8, I piętro
Tel./fax 15 802 20 09 -
Stalowa Wola
ul. Kwiatkowskiego 9, pokój 153, 154
tel./fax: 15 814 91 14 -
Tarnobrzeg
ul. Pierwszego Maja 4, X piętro, pokój 1004
tel./fax 15 822 15 60, 15 822 15 88, 15 822 40 08 wew. 297
Porady prawne i obywatelskie w Biurach Porad Prawnych i Obywatelskich są w szczególności adresowane do osób niezamożnych, w trudnej sytuacji życiowej z powodu nieznajomości prawa.
Projekt „Aktywne obywatelstwo” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Fundacja "Fundusz Inicjatyw"