Nisko, Tarnobrzeg, Stalowa Wola. Biura Bezpłatnych Porad Prawnych i Obywatelskich
Fundacja "Fundusz Inicjatyw" w ramach realizowanego projektu "Aktywne obywatelstwo" prowadzi trzy Biura Bezpłatnych Porad Prawnych i Obywatelskich w Nisku, Tarnobrzegu i Stalowej Woli dla mieszkańców powiatów niżańskiego, stalowowolskiego, tarnobrzeskiego i miasta Tarnobrzeg
Quo Vadis obywatelu? Dokąd zmierza społeczeństwo obywatelskie w Polsce?
Na jakich wartościach zbudowane jest społeczeństwo obywatelskie? Jakie są prawa a przede wszystkim obowiązki obywatelskie? Realizując projekt „Aktywne obywatelstwo” na terenie powiatów niżańskiego, stalowowolskiego, tarnobrzeskiego i miasta Tarnobrzeg Fundacja „Fundusz Inicjatyw” pragnie przybliżyć ideę budowania aktywnego społeczeństwa obywatelskiego.
Co właściwie, na początku XXI wieku oznacza aktywna postawa obywatelska dla przeciętnego Kowalskiego? Czy w ogóle ma to jakiekolwiek znaczenie dla nas, obywateli Polski?
Obserwując dzisiejsze społeczeństwo możemy wysnuć przypuszczenie, że niestety nie odgrywa to zbyt dużej roli w naszym życiu. Sytuacja z pewnością wyglądałaby inaczej gdyby aktywna postawa obywatelska polegała wyłącznie na czerpaniu korzyści a budowanie społeczeństwa obywatelskiego opierałoby się wyłącznie na przywilejach i prawach, a nie na obowiązkach.
Co składa się na aktywną postawę obywatelską?
Społeczeństwo obywatelskie jest budowane ciężką pracą obywateli, na kolejne cegły tej budowli składają się w głównej mierze zainteresowanie sprawami społecznymi oraz poczucie odpowiedzialności za wspólne dobro.
Tworzenie demokratycznego, aktywnego społeczeństwa zaczyna się w głowach wszystkich obywateli, bez względu na pochodzenie i status społeczny: bezrobotnych, pracujących w przedsiębiorstwach, w urzędach państwowych, pracodawców, emerytów, rencistów, osób młodych i starszych. Proces ten zaczyna się od zmiany nastawienia i oczekiwań, z myślenia co mi się należy na myślenie co mogę zrobić sam, co mogę zrobić dla społeczeństwa, by nie tylko mi żyło się lepiej.
Zgodnie z Konstytucją wszyscy są równi wobec prawa. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. „Wśród głównych obowiązków, których często nie mamy świadomości, Konstytucja wymienia troskę o dobro wspólne, przestrzeganie prawa, ponoszenie ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków a także dbałość o stan środowiska. Wyrażamy głęboką nadzieję, że dzięki realizacji projektu wzrośnie społeczna świadomość dotycząca obowiązków obywatelskich” – mówi Agnieszka Stawiszyńska, Dyrektor projektu „Aktywne obywatelstwo”.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Projekt "Aktywne obywatelstwo"