Ninateka z kolejną nagrodą za udogodnienia dla osób niepełnosprawnych [WARCINASLADOWANIA]
Fundacja Widzialni ogłosiła wyniki realizowanego przez siebie konkursu „The best of accessibility project 2014”, w którym wyłoniono serwisy internetowe wspierające ideę dostępności. Nagrodę główną otrzymał projekt Ninateka, podbijający rynek portal z multimediami dostosowanymi do potrzeb osób niesłyszących i niewidzących.
W zasobach Ninateki znajdziemy spektakle teatralne, koncerty muzyki poważnej i popularnej, dzieła sztuki oraz filmy. Każdy z materiałów dostępny jest dla wszystkich użytkowników sieci, także tych niepełnosprawnych - wszystko to, dzięki transkrypcjom, tłumaczeniom migowym i audiodeskrypcjom. Serwis jest stale rozbudowywany, cieszy się też ogromną popularnością. - Wciąż odkrywamy nowe materiały i dodajemy kolekcje specjalne. Niedawno otworzyliśmy archiwa transformacji, cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem mediów. W planach jest uruchomienie multimedialnej kolekcji poświęconej twórczości Wojciecha Kilara - mówi Łukasz Knap, specjalista ds. współpracy z mediami z Ninateki. I powołując się na wewnętrzne dane rozwija: - Zauważamy ciągły wzrost odwiedzin, średnio w 2014 roku Ninateka notowała 232,817 odsłon miesięcznie, a więc 53,750 tygodniowo i 7657 dziennie - dodaje.
Wyróżnienie przyznane przez Fundację Widzialni jest kolejną ważną nagrodą, która trafiła do Ninateki. - Przy wyborze laureatów konkursu The best of accessibility project kierowałem się przede wszystkim skutecznością realizowanych działań oraz ich innowacyjnością. Bardzo ważne przy wyborze były dla mnie pomysł i kreatywne podejście do tematu dostępności w obszarze cyfrowej informacji i usług. Nie bez znaczenia była oczywiście także skala podejmowanych działań, zasięg ich oddziaływania i masowość dotarcia - tłumaczy Wojciech Kulesza, prezes Fundacji Widzialni i członek jury.
- Przy wyborze najlepszych praktyk zwracałam uwagę na te inicjatywny, którym przyświeca idea uniwersalnej dostępności i które kierują swoją ofertę dla wielu różnych grup narażonych na wykluczenie społeczne. Z uwagi na temat, którym zajmuję się Orange Polska – niezwykle istotna była integracja cyfrowa - zwraca uwagę Monika Kulik, ekspert ds. odpowiedzialności społecznej biznesu Orange Polska. Kulik, która zasiadała w komisji oceniającej projekty. W jej opinii zwycięzcy wyróżnili się wśród konkurentów ze względu na umożliwienie dostępu do bogatych zasobów audiowizualnych dla wszystkich, także dla osób z wieloma rodzajami niepełnosprawności. - Dzięki Ninatece możemy czerpać z dóbr kultury niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy sprawności - dodaje Kulik.
Otrzymaną nagrodę podsumowuje Magdalena Bocheńska z Ninateki: - Jest to już drugie wyróżnienie, które Ninateka otrzymała w tym roku. Staramy się tu udostępnić polskie dziedzictwo audiowizualne. I to nie tylko wrzucić je do internetu, po czym tak zostawić. Dbamy o jak najlepszy dostęp. Również osobom niepełnosprawnym - tłumaczy Bocheńska. W tej chwili jedynie część materiałów jest odpowiednio opatrzona. Odpowiedzialny za to zespół z początku robił to intuicyjnie. Obecnie przygotowane są już specjalne procedury. - Cieszymy się bardzo, że inicjatywa spotkała się z takim odbiorem. Nagroda to dla nas motywacja, aby nasze kolejne projekty internetowe nie tylko były dostępne zgodnie z oficjalnymi zasadami, ale też żeby materiały, którymi się tam dzielimy, mogły być kontekstowo odbierane w jak najszerszy sposób. Nie przestajemy pracować nad tym, by się rozwijać - kończy Bocheńska.
—
Źródło: Technologie.ngo.pl