Według danych szacunkowych w Polsce może żyć około 340 tys. osób z autyzmem. To może być chłopak spod piątki, sąsiadka z domu obok.
– Z osobami w spektrum autyzmu można się przyjaźnić, można ich odwiedzać, można im zostawić klucze, żeby podlewali kwiatki kiedy wyjedziemy na wakacje – mówi Katarzyna Rybicka, wiceprezes Fundacji Autyzm Up. – Czasem nawiązanie tej sąsiedzkiej relacji trwa dłużej, czasem na innych, niecodziennych warunkach, ale można, da się! I to chcemy komunikować. Autyzm nie wyklucza ze społeczeństwa, co więcej, może nam, ludziom, którzy rozwijamy się w typowy, standardowy sposób, pokazać aspekty życia w zupełnie innej perspektywie.
W tegorocznym świątecznym spocie Fundacji Autyzm Up podopieczni wraz z artystami Opery Krakowskiej wzięli na warsztat znany, międzynarodowy utwór „Feliz Navidad”. Świetne wykonanie profesjonalistów zupełnie nie dziwi, ale kompletnie zaskakuje fakt, że w zespole znaleźli się podopieczni Fundacji, Szymon i Mateusz, którzy dołączyli do muzyków na równych prawach. 11-letni Szymon przejął sporo wokalnych partii, gitarowa solówka dorosłego już Mateusza dodaje nagraniu moc energii.
Życzymy Wszystkim Wesołych Świąt
życzliwy bądź, to wielka moc
Życzymy Wszystkim Wesołych Świąt
jesteśmy równi, pamiętaj to!
– Ostatnie, dopisane na rzecz spotu polskie słowa oddają przesłanie całego projektu – mówi Marek Gerwatowski, pomysłodawca świątecznego klipu, na co dzień tenor Opery Krakowskiej. – Dobrze znam kilka osób w spektrum autyzmu. Wiem, że przy odpowiednim wsparciu wielu z nich może samodzielnie funkcjonować. To świetni ludzie, często bardzo utalentowani. Mateusz w przyszłości ma spore szanse zostać profesjonalnym gitarzystą, na spotkaniach opowiadał, że sam komponuje i pisze teksty. Szymek idealnie odtwarza dźwięki. W czasie prób byli równorzędną częścią zespołu, dużo się od nich nauczyliśmy.
Katarzyna Rybicka bez wahania stwierdza, że dla chłopców wspólny występ z tak dużym i wprawnym zespołem stanowił ogromną radość. Dali z siebie wszystko. Na klipie widać, jak wiele dobrych emocji przyniósł uczestnikom ten projekt. Śpiewają, grają, tańczą, śmieją się – wszyscy inaczej, każdy na równi. Teraz czas, by podzielić się nimi z widzami.
– Efektywna pomoc osobom w spektrum jest w zasięgu zwykłych ludzi. Nie tylko terapeuta może zostać ich znajomym. Trzeba jednak daną osobę poznać, dowiedzieć się, czym jest autyzm i jak do niego podejść. W Polsce może żyć ok. 340 tysięcy osób w spektrum autyzmu. Być może to nasi sąsiedzi. Poznajmy się bliżej.
Świąteczny klip w wykonaniu podopiecznych Fundacji Autyzm Up można zobaczyć na kanale youtube Fundacji
https://www.youtube.com/channel/UCQR07jWc1U8JrWqGqai4YAA
oraz na profilu facebook:
Źródło: Fundacja "Autyzm Up"