Nietypowy festiwal filmowy zachęci do naprawiania przedmiotów zgodnie z filozofią zero/less-waste
Nietypowy festiwal filmowy przygotowała Fundacja Veolia Polska: cykl filmów zawierających porady i tricki związane z naprawianiem będzie emitowany on-line codziennie (z wyjątkiem weekendów) od 22 sierpnia do 18 września. LETNI mikroFESTIWAL NAPRAWCZY obejmuje serię kilkunastu krótkich filmów, w których fachowcy pokazują, jak naprawiać meble, sprzęt AGD, odzież czy rowery.
Wśród filmów znajdziemy nie tylko proste porady, jak odnowić zniszczony stołek, przeciąć deskę bez odprysków i pod kątem prostym lub też jak zdjąć i założyć łańcuch z roweru, ale także prawdziwe perełki: instrukcję otwierania butelki coli przy pomocy… koła rowerowego lub przepis na wykonanie hobby horse’a ze starych skrawków materiałów i kolorowych sznurków.
„W ten sposób chcemy zachęcić do samodzielnego naprawiania i do odwiedzenia pobliskiej kawiarenki naprawczej, ponieważ wierzymy w naprawianie starych, pozornie zużytych przedmiotów i nadawanie im nowych funkcji w myśl filozofii zero/less-waste”, mówi Marcel Samecki, manager projektów w Fundacji Veolia Polska.
A oto przykładowe filmy o naprawianiu:
• Jak wbijać gwoździe, żeby sobie nie zrobić krzywdy i nie zniszczyć listewki
• Jak uszyć pokrowiec na siodełko rowerowe dając drugie życie starej kurtce.
Festiwalowe filmy będzie można obejrzeć m.in. na kanałach mediów społecznościowych (Facebook i Instagram) programu NaprawiaMY z Veolią, na kanałach kawiarenek naprawczych oraz na monitorach programu Wyłącz Zakręć Oszczędzaj promującego efektywność energetyczną budynków oraz postawy pro-ekologiczne zainstalowanych przez Veolię w blokach na poznańskich Ratajach.
Czym są kawiarenki naprawcze i jak działają?
Są to inicjatywy polegające na wspólnym naprawianiu rzeczy, w gronie znajomych, sąsiadów, pasjonatów zero-waste, czy po prostu osób poszukujących pomocy przy reperowaniu na przykład szafy, lampy lub roweru. W kawiarence dyżuruje specjalist(k)a, dysponująca/y zestawem niezbędnych narzędzi. Korzystanie z kawiarenki jest bezpłatne, jednakże wymaga zaangażowania się – to nie serwis, który wykonuje usługi na zlecenie klientów, ale wspólna przygoda.
Kawiarenki dają uczestnicz/kom możliwość zdobycia praktycznych umiejętności – naprawiania lub konserwowania przedmiotów codziennego użytku, a przy okazji integrują społeczności sąsiedzkie lub środowiskowe oraz zwiększają świadomość ekologiczną uczestników. Kawiarenki to również miejsca, które uwalniają kreatywność - dzięki przestrzeni, narzędziom i wsparciu motywują do ulepszania i nadawania nowej wartości starym przedmiotom.
Ruch Repair cafés rozwija się od 2009 roku. Szacuje się, że na całym świecie działa już ok. 2200 kawiarenek naprawczych. W Polsce rozwój kawiarenek naprawczych wspiera Fundacja Veolia Polska, od 2019 roku prowadząc program NaprawiaMY z Veolią. Łącznie, od początku istnienia programu, wzięło w nim udział około 30 kawiarenek naprawczych, a w tym roku do tego grona dołączy dziesięć kolejnych.
Więcej: https://www.fundacja.veolia.pl/nasze-projekty/naprawiamy-z-veolia
Źródło: Fundacja Veolia Polska