Niezwykła, pełna magii nauki Noc Odkrywców miała miejsce w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kotlinie. A wszystko to działo się za sprawą grupy 20 wolontariuszy Programu “PROJEKTOR - wolontariat studencki”.
Studenci - wolontariusze, podzieleni na kilkuosobowe zespoły, stworzyli własne scenariusze atrakcyjnych zajęć z nauk ścisłych i im pokrewnych oraz i przeprowadzili je dla około 80 gimnazjalistów.
Każdy z uczestników został wyposażony w indeks “Młodego Odkrywcy” oraz automatyczny ołówek, czyli niezbędne dla studenta atrybuty. Po uroczystym rozpoczęciu, w każdej sali lekcyjnej na zespoły uczniów czekały innego rodzaju zajęcia, ale wszystkie łączyło jedno - były prowadzone w niestandardowy i intrygujący sposób.
Fizyka i chemia, przedmioty które w rzeczywistości szkolnej przyprawiają niejednego ucznia o ból głowy, podczas NOCY ODKRYWCÓW stały się zdecydowanie prostsze do zrozumienia. Efektowne pokazy, wybuchy piany, eksplozje i implozje, a przy tym mnóstwo śmiechu to najlepsza recepta na udaną naukę. Za każdą dobrą odpowiedź wręczane były słodkie nagrody w postaci cukierków, dodatkowa zachęta do skupienia i kreatywnego myślenia.
Podczas zajęć z biologii uczniowie mogli poznać tajniki zdrowego żywienia. Wolontariuszki przekonywały, jak ważna jest zbilansowana dieta przestrzegana każdego dnia i na dowód, że produkty zdrowe nie koniecznie muszą być niesmaczne, częstowały uczniów pysznościami w postaci żurawiny, orzechów czy chipsów buraczanych.
Na warsztatach z astronomii młodzi studenci mogli poczuć się jak prawdziwi odkrywcy, zdobywający wszechświat. Za pomocą symulacji komputerowej ruszyli w podróż poza granice znanego człowiekowi wszechświata, zobaczyli z bliska czarną dziurę, dowiedzieli się jak powstaje i jak to się dzieje, że obiekt tej wielkości potrafi pochłonąć obiekty kilka, a nawet kilkaset razy większe od Ziemi.
Po wysłuchaniu krótkiego wstępu na temat kompozycji, budowy kadru oraz perspektywy, uczestnicy przechodzili do całkowitej ciemności, gdzie tworzyli własne napisy oraz obrazy, wykorzystując kolorowe światło latarek oraz rejestrującą wszystko matrycę aparatu. To działo się podczas warsztatów fotograficznych, na których uczniowie poznawali tajniki rejestracji światła za pomocą odpowiednio dobranych parametrów, przede wszystkim czasu naświetlania.
Prawdziwe emocje wywołały zajęcia z informatyki - ich celem było zapoznanie z nowoczesnymi kontrolerami w grach video. Każdy miał okazję przekonać się, jak zmieniała się historia owych urządzeń oraz spróbować swoich sił w roli gitarzysty, podczas testowania gitar-kontrolerów.
Kolejną atrakcją były warsztaty z tak niecodziennej gałęzi nauki, jaką jest kryminalistyka. Uczniowie pod okiem studentów prawa i resocjalizacji zapoznawali się z zawartością walizki kryminalistycznej i za pomocą specjalistycznych sprzętów uczyli się daktyloskopii - dziedziny zajmującej się badaniem linii papilarnych. Używając odpowiednich pędzli oraz proszków, mogli pozyskiwać swoje odciski palców. Niezwykłym doznaniem było użycie materiałów fluorescencyjnych i policyjnej latarki - dzięki czemu uczestnicy mieli możliwość w ciemnościach odkrywać własne ślady.
Dla wielu tajemniczo brzmiało pojęcie mechatronika, czyli przedmiot kolejnych zajęć prowadzonych przez studentów. Wolontariuszki postanowiły wprowadzić uczestników w zagadnienia związane z elementami mechaniki. Głównym tematem warsztatu były samochody: ich budowa, rodzaje i funkcjonowanie, mechanizmy sterujące, a wszystko to przedstawione na modelach.
Czas mijał niezwykle szybko, do północy wszyscy uczestnicy zdobyli niezbędne wpisy prowadzących w indeksach i pieczątki, potwierdzające ich udział oraz pozytywne zaliczenie przedmiotu. Uwieńczeniem było przekazanie “Młodym Odkrywcom” dyplomów gratulacyjnych.
Zadowolenie grona pedagogicznego oraz przede wszystkim szczere uśmiechy i entuzjastyczne podziękowania gimnazjalistów są dla nas prawdziwym dowodem na sukces naszego wydarzenia.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym studentom oraz koordynatorom! Do zobaczenia podczas kolejnych NO!
Projekt NOC ODKRYWCÓW realizowany jest przez Fundację Rozwoju Wolontariatu we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego “Szkoła z pasją II”.