Niesamowita aukcja sztuki dla trzeciego Domu Ronalda McDonalda w Polsce. Artyści ART & Charity 2024 wspierają budowę!
22 października, w galerii immersyjnej Art Box Experience w Fabryce Norblina, odbyła się aukcja charytatywna ART & Charity "Dom poza domem". W roli gospodarzy tego niesamowitego wieczoru na scenie stanęli przyjaciele Fundacji, Anna Dereszowska oraz Olivier Janiak.
Art Box Experience na jeden wieczór połączyła magię sztuki z wielką mocą pomagania. Prezentacja obrazów i rzeźb współczesnych artystów na ścianach wyjątkowej przestrzeni wystawowej została rozbudowana o filmy i animacje z wnętrz istniejących Domów Ronalda McDonalda z Krakowa i z Warszawy oraz uzupełniona poruszającymi opowieściami rodzin, mieszkających w Domach. Każda kolejna sala była nową historią.
Kilka tygodni temu Fundacja wysłała do gości wieczoru drukowany katalog z elementami planów architektonicznych, które w dniu aukcji złożyły się w całość i stały się elementem wizualnej prezentacji trzeciego Domu. Katalog-ART-Charity-2024.pdf (frm.org.pl)
Dzięki zaangażowaniu artystów, przyjaciół i darczyńców, na rzecz budowy Domu i misji „Aby rodzina mogła być razem”, zebrano imponującą kwotę 606 000 zł. Dr Marek Migdał, dyrektor Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka", który codziennie patrzy jak Dom rośnie, był obecny razem z reprezentacją zespołu szpitala i chwilę po aukcji gratulował niesamowitej energii i pasji wszystkim gościom!
Cel aukcji – wsparcie budowy trzeciego Dom Ronalda McDonalda
Domy Ronalda McDonalda powstają z myślą o potrzebach rodzin dzieci, których hospitalizacje wymagają czasu i cierpliwości. Dom odpowiada na potrzeby wielotygodniowych, wielomiesięcznych pobytów. Łączy prywatne pokoje z przestrzeniami wspólnymi, takimi jak kuchnia, jadalnia, pokój zabaw, pralnia oraz z innymi funkcjonalnościami, jakich może potrzebować cała rodzina chorującego dziecka.
Dom daje rodzicom możliwość odzyskania poczucia bezpieczeństwa i bycia razem w nowej sytuacji. Żadna rodzina nie jest gotowa na trudną diagnozę dziecka i konieczność wyjazdu z własnego domu do szpitala. Fundacja zdejmuje z rodzin zarówno ciężar problemu, gdzie zamieszkać obok szpitala w innym mieście, ale także jak poradzić sobie z kosztami życia w czasie choroby. Domy pomagają bezpłatnie, bo rodziny chorujących długo dzieci niejednokrotnie doświadczają ogromnego, ekonomicznego stresu. Opublikowany w sierpniu Raport JLL „Domy Ronalda McDonalda w kontekście sytuacji na rynku mieszkaniowym i hotelowym w Polsce” (https://tiny.pl/cz_b0zdk) dostarcza analizy otoczenia powierzchni mieszkaniowych dużych szpitali pediatrycznych i udowadnia, że nie ma alternatywy na rynku hotelowym i wynajmu dla Domów Ronalda McDonalda.
Skuteczne leczenie i opieka nad dzieckiem w szpitalu wymagają troski o całą rodzinę. Bliskość Domu i szpitala, chwile wytchnienia przy kawie, gotowanie ulubionych posiłków, bycie razem, rodziców, zdrowego rodzeństwa, dziadków, dają siłę i dzieciom i dorosłym. Tam, gdzie jest Dom, nawet jeśli szpital znajduje się setki kilometrów od miejsca zamieszkania rodziny, tam rodziny znajdują rozwiązanie problemu. Idea Domów jest nieoceniona w czasie procesu leczenia. Potwierdzają to lekarze i rodziny dzieci – pacjentów.
Współpraca i wsparcie
Charytatywna aukcja sztuki w niezwykłej przestrzeni Art Box, która na co dzień gości najnowocześniejsze wystawy artystyczne światowej sławy twórców, nie byłyby możliwa bez wsparcia całego zespołu Art Box Experience, Domu Produkcyjnego Dobro, zespołów Perfectto Events i Dreamage – autorów projektu, McDonald's Polska, Coca-Cola, Mabellini Delio, Henkell Freixenet, Presidential, Rentabar.pl, fotografów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, EPS Druk, Domu Aukcyjnego Agra Art oraz Allegro Charytatywni.
Dzieła artystów, wśród których są Nikodem Szpunar, Marta Kochanek-Zbroja, Henryk Opałka, Dominik Woźniak, Katarzyna Bałaga, Sławomir Lewczuk, Marta Sokół, Piotr Popiacki, Jacek Hazuka, Ewelina Wasiluk, Jacek Chrostowski, Paweł Grabowski oraz Paweł Kałużyński, zachwyciły i wzbudziły chęć przyjacielskiej rywalizacji, nad którą po mistrzowsku czuwali Oliwier Janiak, Anna Dereszowska oraz Katarzyna Rodziewicz – prezeska Fundacji. 13 prac, ogrom wzruszeń, burze braw, doping dla przelicytowujących się par, prawdziwe emocje!
Prof. Adam Jelonek, Honorowy Prezes Fundacji, legenda pediatrii, nie potrafił ukryć uczuć:
– Dziękujemy wszystkim gościom oraz darczyńcom za pomoc w budowie Domu! Razem możemy czynić dobro, zmieniając życie dzieci i ich rodzin na lepsze.
Do 29 października możemy zrobić jeszcze więcej!
Do 29 października trwają aukcje na Allegro Charytatywni https://tiny.pl/96dvzn88. Fundacja czeka na wszystkich z otwartymi ramionami. Zachęcając do licytacji, Fundacja gwarantuje, że każdy przedmiot niesie w sobie energię donatora, intencję, by stał się dla osoby licytującej nie tylko przyjemnością, ale przede wszystkim dowodem zaangażowania w ważną ideę budowy Domów!
Czym są Domy Ronalda McDonalda?
W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na całej rodzinie w czasie choroby dziecka, wiążącej się z jego pobytem w szpitalu, często w odległym mieście. Dziecko nie może w szpitalu być samo. Nie można odbierać mu jednego z rodziców, nie wolno rozdzielać od siebie zdrowego i leczącego się rodzeństwa. Bliskość całej rodziny zapobiega doświadczeniu traumy.
Flagowym programem Fundacji, działającej od 23 lat w Polsce, są Domy Ronalda McDonalda, które rozwiązują długą listę rodzinnych problemów i pozwalają skupić się na dziecku i wspieraniu go w chorobie.
Domy przyjazne chorym dzieciom i ich rodzinom na świecie
Na całym świecie działa blisko 400 Domów Ronalda McDonalda, budowanych i prowadzonych przez lokalne fundacje dla najważniejszych szpitali pediatrycznych. Od 50 lat, każdego roku, Ronald McDonald House Charities (RMHC), macierzysta organizacja dla Fundacji Ronalda McDonalda, zapewnia 2,2 miliona noclegów dla rodzin w czasie choroby dziecka, kiedy leczenie wiąże się z wyjazdem daleko od własnego domu.
W każdym z Domów na świecie są dziś polskie rodziny. Tysiące relacji w mediach społecznościowych jest dowodem, jak bardzo pomoc Domów i Fundacji jest potrzebna. Trzeci Dom w Polsce dla IP-CZD będzie bardzo ważny zarówno z perspektywy Europy jak i światowej sieci szpitali dziecięcych.
O Fundacji Ronalda McDonalda
„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda, która jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 62 krajach. Ronald McDonald House Charities (RMHC) ma już 50 lat. Została założona w 1974 r. w Filadelfii, gdzie działa pierwszy Dom.
Poznaj programy Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce
- Domy Ronalda McDonalda Więcej informacji na stronie: Domy Ronalda McDonalda - Fundacja Ronalda McDonalda (frm.org.pl)
- Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda Więcej informacji na stronie: Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda - Fundacja Ronalda McDonalda (frm.org.pl)
- Program „Łóżka dla Rodziców” Więcej informacji na stronie: Łóżka dla rodziców - Fundacja Ronalda McDonalda (frm.org.pl)
- Program „NIE nowotworom u dzieci" Więcej informacji na stronie: NIE nowotworom u dzieci - Fundacja Ronalda McDonalda (frm.org.pl)
Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1,5% podatku, darowiznę finansową i rzeczową, dołączając do wolontariatu. Zapraszamy na stronę www, oraz na profile na LinkedInie, Facebooku, Instagramie i Youtubie.
Wszystkie programy Fundacji pomagają bezpłatnie.
Źródło: Fundacja Ronalda McDonalda