W tym roku w plebiscycie radiowej Czwórki nadeszła rekordowa liczba zgłoszeń: aż 420! Spośród wielu interesujących kandydatur z całej Polski jury konkursu: Hanna Dołęgowska, Dtekk, Michał Duchniewicz, Dawid Godziek, Sara Kordowska, Rafał Masny, Aleksandra i Piotr Stanisławscy oraz Areta Szpura wybrało szczęśliwą dziesiątkę – bardzo różnych – finalistów.
„Nieprzeciętni” to plebiscyt radiowej Czwórki, adresowany do młodych ludzi, którzy na co dzień podejmują nietypowe działania, mają niebanalne zainteresowania, tworzą wyjątkowe rzeczy. Okazuje się, że w Polsce jest ich całkiem niemało! W tym roku plebiscyt cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem: jury musiało wybierać spośród aż 420 zgłoszeń, któreprzysłaliuczniowie, studenci, naukowcy, rzemieślnicy, artyści plastycy, poeci, malarze, filmowcy, DJ-e, kobiety i mężczyźni. Ludzie skupieni na jednej pasji, ale też tacy, którzy łączą kilka dyscyplin i się w tym spełniają. Zgłaszali się sami, bądź zrobili to ich bliscy, pisząc z wielkich miast, miasteczek i wiosek nie tylko z całej Polski, ale i zza granicy, bo jak się okazuje – nieprzeciętnych słuchaczy Czwórka ma wszędzie.
Hanna Dołęgowska: – Wybór nie był łatwy. Twórca ręcznie robionych drewnianych piór? Miłośnik kaset magnetofonowych? Edukator? Autor wycinanek? Naukowiec-autorka kosmicznych projektów? Wielu, rekordowo wielu, niezwykłych ludzi. – zdradza szczegóły dyrektor-redaktor naczelna Czwórki. – Kogo nominować do finałowej dziesiątki? Oj, nie było łatwo i gdybym mogła, nominowałabym jeszcze kilka takich dziesiątek. Prawda jest taka, że otacza nas mnóstwo naprawdę niebanalnych i wartościowych ludzi: teraz to słuchacze będą głosować i wybierać tego jednego, najbardziej nieprzeciętnego – dodaje przewodnicząca Kapituły.
Wśród finalistów znalazło się więc 10 wyjątkowych osób o bardzo różnych zainteresowaniach – od artystycznych, przez medyczne i edukacyjne, na społecznych kończąc. Teraz to słuchacze i internauci wybiorą zwycięzcę: od 18 maja do 14 czerwca mogą głosować na wybranych kandydatów, których sylwetki są prezentowane na stronie internetowej Czwórki. Każda osoba może zagłosować nawet cztery razy dziennie na dowolnego finalistę.
Każdy głosujący może także dodatkowo wziąć udział w konkursie na najlepsze uzasadnienie swojego wyboru. Najwyżej ocenione pod kątem oryginalności, pomysłowości i wartości artystycznej teksty zostaną nagrodzone przez jury konkursu radioodbiornikami cyfrowymi.
Nazwisko najbardziej „Nieprzeciętnego” poznamy 25 czerwca. Zwycięzca plebiscytu otrzyma laptopa oraz radioodbiornik cyfrowy.
W tym roku w Kapitule plebiscytu pod przewodnictwem Hanny Dołęgowskiej, redaktor naczelnej radiowej Czwórki, zasiadają: Dtekk (Jędrzej Dondziło), Michał Duchniewicz – Nieprzeciętny 2019, Dawid Godziek, Sara Kordowska, Rafał Masny, Aleksandra i Piotr Stanisławscy oraz Areta Szpura.
A oto finaliści plebiscytu „Nieprzeciętni 2020”:
Arkadiusz Andrejkow (35 Lat) – Sanok
Twórca projektu „Cichy Memoriał”, polegającego na malowaniu murali na starych stodołach i szopach Podkarpacia. Artysta czerpie inspirację z archiwalnych fotografii rodzinnych dawnych mieszkańców wsi. Wszystkie prace tworzy z szacunkiem dla otaczającej go przyrody i drewnianej architektury. Za swoją pracę od gospodarzy otrzymuje swojskie dary natury.
Lubi biegać na obrzeżach swojego rodzinnego miasta.
Magdalena Antoszewska (26 lat) – Gdańsk
Studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, przewodnicząca English Division Dermatology Scientific Circle, organizatorka Studenckiej Konferencji Dermatologiczno-Urologicznej „Shameless Gdańsk” oraz autorka publikacji naukowych. Poza działalnością studencką angażuje się w akcje społeczne popularyzujące m.in. dawstwo szpiku i organów. Dzieli się swoim doświadczeniem, organizując spotkania i warsztaty oraz promując aktywności studenckie na swoim profilu
na Instagramie. Pokazuje, jak efektywnie wykorzystywać czas na studiach, łącząc zdobywanie wiedzy, działalność naukową i rozwijanie hobby. Wydała pierwszy w Polsce studencki planer medyczny ułatwiający planowanie dnia i organizację nauki.
Lubi: rysować ilustracje modowe, tworzyć oryginalne zaproszenia ślubne oraz uczyć się duńskiego, do czego zainspirowały ją wakacyjne praktyki studenckie w Aarhus University Hospital.
Przemek Bojanowski (20 lat) – Warszawa
Strażak – ochotnik. W jego przypadku to więcej niż pasja. To jego życie. Każdego dnia wstaje z myślą o tym, w czym może być jeszcze lepszy. Zdobytą wiedzę wykorzystuje w praktyce pomagając innym i prowadząc szkolenia. Marzy o byciu zawodowym strażakiem, w czym wspierają go żona i córka.
Lubi odkrywać zapomniane miejsca.
Hanna Góźdź (20 lat) – Ostrów Wielkopolski
„Właśnie w tej chwili spełniam swoje marzenia…” – tak przedstawia się nietypowa artystka, młody naukowiec, poszukiwaczka i działaczka. Stworzyła specjalną serię obrazów dla niewidomych i niedowidzących, które można było oglądać w ciemności, tylko za pomocą dotyku. Jest również autorką książki pt. „Dzieło sztuki”, w której wszystko od początku do końca zrobiła sama (grafiki, teksty, projekt okładki, kampanię reklamową). Jak sama twierdzi: „składamy się z marzeń”, toteż swoim działaniem chce dodawać każdemu odwagi by je spełniał.
Uwielbia robić nietypowe rzeczy (pracuje nad stworzeniem pierwszej w Polsce płynącej wystawy), studiuje kognitywistykę, interesują ją również neurobiologia i fizyka kwantowa.
Przemek Kaca (29 lat) – Słupsk
Od 7 lat realizuje działania edukacyjno-profilaktyczne „Hip-hop Druga Szansa”, organizując spotkania raperów z młodzieżą. Jest pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Praw Dziecka w Słupsku (dotychczas odbyły się dwie edycje). Bardzo angażuje się w działania charytatywne dla dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej. Jest autorem publikacji popularnonaukowej „Hip-hop jako narzędzie resocjalizacji młodzieży” oraz wielu artykułów naukowych w tym zakresie.
W okresie pandemii koordynuje działania mające na celu zapewnienie wychowankom pieczy zastępczej tabletów i laptopów niezbędnych do nauki zdalnej.
Lubi długie spacery z żoną i córką, spotkania z przyjaciółmi i koncerty hip-hopowe.
Majka Lipiak (31 lat) – Katowice
Przedsiębiorczyni i innowatorka społeczna, prezes zarządu w „Leżę i Pracuję”, pierwszej agencji marketingowej, która powstała po to, by dać pracę osobom z niepełnosprawnością ruchową. Współzałożycielka startupu „Zdalniacy”, łączącego pracodawców z kandydatami z niepełnosprawnością ruchową, którzy mogliby pracować zdalnie. Używa marketingu do zmiany kawałka świata na lepsze. Często występuje publicznie i szkoli w obszarach ekonomii społecznej i marketingu. Obala mity na temat niepełnosprawności, promuje unikalne talenty osób z niepełnosprawnościami oraz innowacyjność i pracę zdalną jako szansę na zmniejszanie barier na rynku pracy.
Lubi chodzić po górach, generować nowe pomysły i spędzać czas z inspirującymi ludźmi.
Ewa Majcherek (22 lata) – Grodzisk Wielkopolski
Starościna II roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Zaangażowana w działalność IFMSA-Poland (Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny) w zakresie ochrony zdrowia i profilaktyki nowotworów piersi, jąder i szyjki macicy. Nie ma dla niej tematów tabu, organizuje lekcje „Zakazany Owoc” z zakresu edukacji seksualnej dla uczniów, prowadzi wykłady obalające mity i stygmatyzację osób zakażonych HIV, uświadamia i rozmawia o prawach człowieka do zdrowia i edukacji, porusza tematy świadomej zgody, tożsamości płciowej i tolerancji. Jej ostatni projekt dotyczy globalnego problemu okaleczania żeńskich narządów płciowych. Prowadzi badania w ramach zespołu badawczego POLKA 18 – wyniki na temat zdrowia seksualnego i psychicznego młodzieży zostały zaprezentowane na Ogólnoświatowym Kongresie w Melbourne w 2019 roku.
Lubi nowe wyzwania, nikogo nie dziwi, że w jej torebce można znaleźć modele jąder i piersi z guzkami do samodzielnej nauki samobadania lub pokazową szczoteczkę do cytologii.
Łukasz Pawlik (32 lata) – Poznań
Jego motto życiowe brzmi „nie widzę, ale dużo dostrzegam”. Na co dzień pracuje w dwóch domach kultury i w dziennym domu pomocy społecznej, studiuje dyrygenturę orkiestr dętych, angażuje się społecznie i cały czas pędzi do przodu. Mimo, że 8 lat temu całkowicie stracił wzrok, ani trochę nie zwolnił tempa. Realizuje swoje pasje, spełnia marzenia, dzieli się pozytywną energią z innymi ludźmi. Żyje z przekonaniem, że aby brać, trzeba najpierw dać coś od siebie.
Kocha muzykę, grę na akordeonie i ludzi, dla których może robić to, co robi.
Zuzanna Szmidt (25 lat) – Bydgoszcz
Organizatorka i promotorka wydarzeń kulturalnych, związana z klubem „Mózg”. Wzięła udział w Pierwszych i Drugich Ogólnopolskich Mistrzostwach w SLAMIE, występowała w wielu miastach. Slamerka, która od grudnia 2015 roku organizuje własne wydarzenie – „Tupot Poetycki”, łączące nie tylko lokalne środowisko muzyczne, ale i wielu ludzi z całej Polski. Ogromną wartością w tych działaniach jest dla niej możliwość udostępniania innym przestrzeni do wyrażania się. Zapewniła jedną ze stałych pinezek na mapie kulturalnej miasta, organizując największy SLAM w województwie.
Lubi pieski, kanciaste volvo, festiwale filmowe i kiedy jej chłopak mówi: „co ja z tobą mam?”, ale jednak się uśmiecha.
Aleksandra Zawistowska (29 lat) – Warszawa
Cyklicznie organizuje spotkania „Nerd Nite”, które są otwartym forum do wymiany wiedzą i doświadczeniami. Każde spotkanie to seria kilku krótkich wykładów, po których następują dyskusje – do tej pory odbyły się m.in. pt. „Optymalizacja Snu”, „Twórczość generatywna. Programowanie w sztuce i projektowaniu”, czy „Nowoczesny stoicyzm jako filozofia dobrego życia”. Jej wizją jest traktowanie wiedzy nie tylko jako środek, ale cel sam w sobie. Na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym i architektonicznym. Aby spełnić się twórczo, a jednocześnie nie przyczyniać się do nadprodukcji rzeczy, tworzy mozaiki naścienne z kamieni z odzysku. Przemierza świat, ale zawsze w sposób zrównoważony i ze świadomością wpływu swoich działań na lokalne społeczności.
Lubi jazdę na snowboardzie oraz literaturę non-fiction.
Źródło: Czwórka Polskie Radio