Warszawa jest pierwszym polskim miastem opisanym w przewodniku turystycznym dla niepełnosprawnych. Ale, jak zapewnia Piotr Pawłowski, redaktor naczelny magazynu „Integracja” oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, wydawcy przewodnika, już niebawem powstanie podobny przewodnik po Krakowie oraz anglojęzyczne wydanie obu przewodników.
Przewodnik jest elementem programu „Polska bez barier” Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Jak wynika z badań, niemal 80% osób niepełnosprawnych nie oddala się od własnego domu, a większość z nich po prostu z niego nie wychodzi. Przewodnik ma pomóc im w swobodnym poruszaniu się, poznawaniu miasta i pełnym uczestnictwie w życiu społecznym.
Prace nad przewodnikiem trwały od zeszłego roku, a ich efektem jest ponad 200-stronicowy przewodnik opisujący powyżej trzech tysięcy stołecznych obiektów turystycznych położonych przy dziewięciu najbardziej popularnych trasach turystycznych. Oprócz standardowych danych, które można znaleźć w niemal każdym przewodniku, „Turystyka bez barier – Warszawa” zawiera praktyczne i szczegółowe informacje dotyczące między innymi specjalistycznego transportu miejskiego, przeznaczonego dla niepełnosprawnych, wind, podjazdów, toalet, a także powierzchni, po której poruszać się będzie niepełnosprawny turysta, liczbie schodów czy szerokości drzwi prowadzących do wnętrza opisywanego obiektu.
Przewodnik powstał przy współpracy wielu osób, firm i instytucji, między innymi Jolanty Kwaśniewskiej, Prezydenta Warszawy Wojciecha Kozaka, Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnoprawnych, Polskiej i Warszawskiej Izby Turystyki.
Przewodnik „Turystyka bez barier – Warszawa” jest bezpłatny. Jego rozprowadzania podjęło się stołeczne Biuro Informacji i Promocji Turystycznej. Będzie dostępny między innymi w punktach stołecznej informacji turystycznej, na dworcach PKP, w biurach LOT, a także w wielu organizacjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Zostanie także dołączony do wakacyjnego numeru magazynu „Integracja”. Każdy patrol warszawskiej straży miejskiej będzie także wyposażony w przewodnik, dzięki czemu strażnicy miejscy będą mogli służyć pomocą i radą.
Z okazji wydania warszawskiej edycji przewodnika, najbliższy piątek i sobota (20 i 21 czerwca) będą dniami otwartymi dla osób niepełnosprawnych na Zamku Królewskim w Warszawie. W tych dniach wszyscy niepełnosprawni będą mogli zwiedzić Zamek za darmo, grupy zorganizowane proszone są tylko o wcześniejsze umówienie się. Zamek Królewski jest jednym z lepiej przystosowanych dla niepełnosprawnych obiektów turystycznych w Warszawie. Co roku odwiedza go ponad 100 grup osób niepełnosprawnych.
Ogólnopolska kampania „Turystyka bez barier”, w ramach której wydano przewodnik, ma na celu nie tylko promocję turystyki wśród osób niepełnosprawnych, przygotowanie bazy danych obiektów turystycznych dla osób mających problemy z poruszaniem się, ale także przygotowanie do uroczystych obchodów roku 2003, ogłoszonego przez Unię Europejską Rokiem Osób Niepełnosprawnych.
Źródło: inf. własna