Dwa autorskie przedstawienia dla społeczności lokalnej to nie jedyny efekt spotkań międzypokoleniowych w ramach projektu "Lepiej razem – razem lepiej". Wspólne warsztaty przełożyły się na zacieśnienie więzi, nawiązanie przyjaźni, nabranie pewności siebie i wzbudzenie zainteresowania sprawami najbliższej okolicy. Projekt był realizowany przez Fundację Rozwoju "Dobre Życie" od jesieni 2012 roku do wiosny 2013.
- Celem było zintegrowanie mieszkańców miejscowości wokół wspólnego celu, – mówi Aleksandra Chodasz, prezeska Fundacji Rozwoju "Dobre Życie", główna koordynatorka inicjatywy – zachęcenie ich do dialogu o potrzebach swoich i swojego najbliższego otoczenia.
Zajęcia, prowadzone przez trenerów, animatorów i wolontariuszy, pozwoliły seniorom i młodzieży na wypracowanie wspólnej przestrzeni. Choć grupy podchodziły do siebie z obawami, po kilku zajęciach dotyczących komunikacji, współpracy i dramy, zaczęły się ze sobą zaprzyjaźniać. - Dla uczestników „budowanie więzi jest jak rozwijające się drzewo na wiosnę, bo wyrastają liście (nasze pomysły), wykorzystujemy swoją energię, dzielimy się uśmiechem", zaś „projekt jest jak coś nowego, ponieważ angażuje w to dużo osób, uczy nas dawać to, co jest w naszych sercach" – opowiada o opiniach uczestników Edyta Sobiecka, ewaluatorka inicjatywy.
O jakich wartościach, zdobytych w czasie wspólnych spotkań mówili młodzi i seniorzy? W trakcie warsztatu ewaluacyjnego, który odbył się już po finalnym przedstawieniu, wymieniali: - współpraca, kreatywność, radzenie sobie ze stresem, słuchanie innych, pokora, cierpliwość, szczerość, wiara we własne siły.
Finałem projektu było zaprezentowanie efektu wielotygodniowych prac – przedstawień, których treść stworzyli na bazie zbieranych lokalnych historii i tradycji sami uczestnicy. W procesie przeniesienia opowieści na scenę wspomagała ich trenerka teatralna, Jola Janson. Grupy międzypokoleniowe pracowały indywidualnie w każdej miejscowości. W Niebylcu powstał spektakl łączący minione czasy z dzisiejszymi, gdzie sceny dotyczące dawnych tradycji przeplatały się ze współczesnością. Gwoźnica Górna przygotowała przedstawienie nawiązujące silnie do tego, co minione, a wciąż bardzo ważne dla rodzimej kultury. Występ na scenie był dla biorących udział w przedstawieniu aktorów amatorów bardzo ważnym wydarzeniem. - Dzięki temu projektowi nauczyłam się, że (…) trzeba się otworzyć do ludzi, pokazać to, na co mnie stać – mówiła po finale jedna z występujących w spektaklu dziewczyn. Inna uczestniczka podkreślała: - Dowiedziałam się jak wygląda praca w teatrze i przekonałam się, że jeśli każdy opowie o swoim pomyśle to wyjdzie z tego wspólna całość.
Przedstawienie budziło silne emocje u publiczności. Widzowie wychodzili rozbawieni i wzruszeni. - To, co można było zobaczyć na scenie było efektem wspólnej, wielotygodniowej pracy starszych i młodszych uczestników projektu – zaznacza Ola Chodasz. - Każdy dał w tej pracy dużo z siebie, co przełożyło się na niezwykły efekt.
W projekt zaangażowała się młodzież z Zespołu Szkół w Niebylcu, z Zespołu Szkół w Gwoźnicy Górnej oraz osoby powyżej 50 roku życia z obu miejscowości. Uczestnicy pracowali razem na warsztatach, poznając tajniki komunikacji, dramy, dziennikarstwa i teatru. Wspólne spotkania stały się okazją do integracji. Było na nich sporo śmiechu i zabawy. - Początkowe warsztaty zbliżyły wszystkich do siebie – opowiada Beata Kwiatkowska, jedna z animatorek. - To pozwoliło, by kolejne, na których pracowaliśmy już nad treścią scenek oraz oprawą plastyczną i multimedialną przedstawienia, przyniosły konkretny, interesujący dla uczestników rezultat.
W działania zaangażowali się także przedstawiciele lokalnej społeczności: Urząd Gminy Niebylec, Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Źródło: Fundacja Rozwoju „Dobre Życie”