Niebieskie Miasteczko Fundacji Medicover w Gdyni – ponad 650 osób sprawdziło swój stan zdrowia
W sobotę, 13 czerwca, na skwerze Kościuszki w Gdyni, powstało Niebieskie Miasteczko Fundacji Medicover, gdzie każdy mógł sprawdzić swój stan zdrowia i zasięgnąć porady specjalisty. W Gdyni przebadano ponad 650 osób!
1000 km – 1000 przebadanych!
W sumie w Gdyni i Krakowie przebadano łącznie ponad 1000 osób! Jest to rekordowa liczba przebadanych w Niebieskich Miasteczkach Fundacji Medicover. Kolor Miasteczka nie był przypadkowy – niebieskie koło jest ogólnoświatowym symbolem walki z cukrzycą. O godz. 14.30 do Niebieskiego Miasteczka zawitali uczestniczy Rajdu Razem Przeciw Cukrzycy typu 2.
– W Gdyni udało się nam przebadać ponad 650 osób. W sumie w obu Niebieskich Miasteczkach Fundacji – ponad 1000! To nasz rekord i wielki sukces! Gdynia była ostatnim przystankiem rowerzystów w Polsce na trasie naszego Rajdu Rowerowego – mówi Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover. – Jest to też pierwsze miasto, które objęliśmy Programem „PoZdro!”. Do chwili obecnej przebadaliśmy dwa roczniki uczniów pierwszych klas gimnazjalnych ze wszystkich gdyńskich gimnazjów – w sumie daje to już prawie 2300 nastolatków, a ponad 350 rodzin zaprosiliśmy do udziału w dwuletniej bezpłatnej opiece indywidualnej. Nasi podopieczni z dnia na dzień osiągają coraz lepsze wyniki i stają się coraz zdrowsi.
Niebieskie Miasteczko w Gdyni było też drugim na trasie Rajdu Razem Przeciw Cukrzycy typu 2, którego celem jest podnoszenie świadomości zdrowego stylu życia i wagi aktywności fizycznej w walce z epidemią XXI wieku – cukrzycą typu 2. Rowerzyści już po raz trzeci przemierzyli Polskę z południa na północ. W sobotę 13 czerwca zawitali w Niebieskim Miasteczku w Gdyni.
- Działania prozdrowotne skierowane zarówno do młodszych, jak i starszych mieszkańców Gdyni są jednymi z najważniejszych założeń naszego samorządu. Coraz bliżej współpracujemy z Fundacją Medicover. Z największą przyjemnością włączyliśmy się zarówno w organizację wydarzeń sportowych w ramach Programu „PoZdro!”, jak i objęliśmy patronatem Niebieskie Miasteczko. – mówi Bartosz Bartoszewicz, Wiceprezydent Miasta Gdyni ds. edukacji i zdrowia.
O Programie PoZdro!
Celem Programu „PoZdro!” jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia) i innych chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego, czy podwyższonego poziomu cholesterolu oraz podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Fundacja robi to przy pomocy trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. oceny ostrości widzenia, oceny postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała, co poprzedza informacja skierowana do rodziców (np. podczas wywiadówek). Drugim elementem programu jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, dotyczących kształtowania i realizacji polityki zdrowotnej na terenie szkół poprzez wykłady skierowane do nauczycieli oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną. Przeprowadzane są także warsztaty edukacyjne dla rodzin objętych tą opieką. W Gdyni, Fundacja Medicover chce przebadać 6 tysięcy uczniów pierwszych klas gimnazjalnych w ciągu trzech lat.
„PoZdro!” jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Organizatorzy chcą przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania. Gdynia została wybrana przez Fundację Medicover, jako pierwsze miasto w Polsce, w którym jest realizowany program ze względu na doskonałą współpracę z tutejszym samorządem, od wielu lat zaangażowanym w różne kampanie prozdrowotne i prospołeczne.
Fundacja Medicover realizuje program „PoZdro!” z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli i właścicieli firmy Medicover – Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie J&C af Jochnick Foundation. Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej.
O Fundacji Medicover
Fundacja Medicover została powołana przez Grupę Medicover w 2007 roku. Głównymi zadaniami Fundacji są: szerzenie wiedzy na temat zdrowego i bezpiecznego trybu życia, propagowanie profilaktyki oraz prawidłowej diagnostyki oraz kształtowanie społecznej świadomości,
dotyczącej konieczności świadczenia profesjonalnych usług medycznych. W oparciu o wiedzę i doświadczenie z zakresu medycyny działalność Fundacji Medicover koncentruje się na edukowaniu, wspieraniu społeczności lokalnych oraz tworzeniu programów, które w sposób pośredni lub bezpośredni przyczyniają się do polepszenia stanu zdrowia i świadomości społeczeństwa. Poza organizacją Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro Fundacja wspiera także Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku, ośrodek „Ufność” w Częstochowie oraz Fundację Kasisi w Zambii. Fundacja prowadzi też Wolontariat Pracowniczy i wydaje dwumiesięcznik pod nazwą MedMagazyn.
O Grupie Medicover
Firma Medicover jest liderem na rynku prywatnej opieki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Została założona w 1994 r. i dziś obecna jest w dwunastu krajach. Z usług medycznych Medicover korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. W tej chwili firma opiekuje się ponad 400 tys. klientów w Polsce i zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną – od profilaktyki, opieki podstawowej aż po leczenie szpitalne.
Źródło: info. nadesłana