Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Kolejny raz przedstawiamy listę przedsiębiorstw społecznych produkujących przedmioty, które z powodzeniem mogą posłużyć za prezenty. Spieszmy się zamawiać. Coraz bliżej święta.
Święta to między innymi moment pokaźnych zakupów. Kupujemy jedzenie, prezenty i ozdoby choinkowe. Wiele z tych rzeczy powstaje w warunkach, które nie gwarantują godnej pracy i przyjaznego dla środowiska wykorzystania zasobów.
Reklama
Na szczęście coraz więcej osób dostrzega, że prezenty mogą nie tylko sprawiać przyjemność obdarowywanym, ale również wywierać pozytywny skutek społeczny lub środowiskowy. Jest tak również w Polsce.
Większość przedsiębiorstw społecznych w Polsce działa w sektorze usług, rośnie jednak liczba tych, które oferują swoim klientom towary. Często są to unikalne, rękodzielnicze przedmioty, ubrania i dodatki, wykonane z materiałów takich jak drewno, filc, len, glina czy… beton.
Po sukcesie opracowanej przez Fundację "Być Razem" marki WellDone, dizajnerskich przedmiotów, zaprojektowanych przez młodych zdolnych projektantów i produkowanych w stolarni przez osoby z grup wykluczonych społecznie, pojawiają się nowe przykłady odpowiedzialnego społecznie dizajnu i rękodzieła, takie jak PANATO.
Praca wykonywana na miejscu (a nie w odległych wschodnioazjatyckich fabrykach, w których nieznane jest coś takiego jak prawo pracy) oraz podejście przyjazne środowisku owocuje między innymi wykonywaniem eleganckich i modnych produktów z materiałów recyklingowych (warto podać tu przykład spółdzielni Zakładu Aktywności Zawodowej w Pile).
Przedsiębiorstwa społeczne, szczególnie te zatrudniające osoby niepełnosprawne i z chorobami psychicznymi, to tradycyjnie bardzo dobrzy wytwórcy rękodzieła, co od lat udowadnia np. Pracownia Rzeczy Różnych Synapsis, ale także ZAZ w Dębicy.
Wreszcie przedsiębiorczość społeczna proponuje coraz lepsze lokalne produkty gastronomiczne. Dzięki Wspólnocie Chleb Życia możecie poznać oryginalne smaki powstałe w oparciu o ekologiczne produkty i poczuć zupełnie inny smak Gwiazdki. Nie tylko oryginalnej, ale również społecznie i środowiskowo odpowiedzialnej.
Jeśli kupujesz prezenty w przedsiębiorstwach społecznych - pochwal się nam w komentarzach!
Co i gdzie kupić społecznie?
DIZAJN
Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”
Co: Drewniane i stalowe dizajnerskie świeczniki, skarbonki, stojaki na wino, gadżety biurowe i zabawki dla dzieci z marki WellDone
Wpływ społeczny: Zadaniem fundacji – poza prowadzeniem w ramach działalności gospodarczej przedsiębiorstwa społecznego – jest tworzenie miejsc pracy dla osób wykluczonych poprzez m.in. wspieranie i tworzenie spółdzielni socjalnych.
Co: Szeroka oferta gadżetów kreatywnych, toreb, mebli, wykorzystywanych z oryginalnych materiałów (drewno, beton, recykling), również przy użyciu metody druku trójwymiarowego.
Wpływ społeczny: Spółdzielnia zatrudnia młodych bezrobotnych absolwentów szkół artystycznych i rzemieślników, którzy chcieli sobie sami stworzyć miejsca pracy w wyuczonych zawodach. Przedsiębiorstwo społeczne tworzy produkty w duchu idei rozwoju lokalnego rynku artystycznego, projektowania oraz ekologicznej produkcji.
Zakład Aktywności Zawodowej Caritas Archidiecezji Łódzkiej
Co: Szeroka gama wyrobów z filcu prowadzona w ramach jednej marki Filcmania.
Wpływ społeczny: W łódzkim ZAZ znajduje zatrudnienie 30 osób posiadających orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Spółdzielnia socjalna PROGRES z Bielska Białej
Co: Różnorodne przedmioty z filcu prowadzone w ramach jednej marki Bialskie Cuda
Wpływ społeczny: Spółdzielnię założyły osoby bezrobotne, które wróciły w ten sposób na rynek pracy. Bialskie Cuda współpracują z lokalnym zakładem karnym, w którym przygotowywane są zabawki dla podopiecznych miejscowego szpitala dziecięcego.
Co: Bawełniane i lniane koszule, pościel, sukienki, tuniki, nakrycia głowy, koszule nocne i bielizna - często w stylu retro, ozdabiane koronką. Także przetwory z warzyw i owoców uprawianych przez Wspólnotę (w tym np. konfitury z zielonych orzechów czy jarzębina na miodzie).
Wpływ społeczny: Domy wspólnoty są otwarte na osoby bezdomne, starsze, chore i niepełnosprawne. Poza dachem nad głową i wsparciem duchowym wspólnota zapewnia swoim podopiecznym pomoc socjalną i medyczną, pomaga im w uzupełnieniu wykształcenia i zdobyciu zawodu. Fundacja prowadzi warsztaty produkcyjne (stolarnia, szwalnia i przetwórnia owoców) zatrudniających byłych bezrobotnych z najbiedniejszych rejonów woj. świętokrzyskiego.
Co: bursztynowe korale, wisiorki, krzyżyki, serduszka, bransoletki, ozdoby wykonane z koronki frywolitki, serwety, ozdoby - wszystko według tradycyjnych wzorów oraz z wykorzystaniem tradycyjnych technik.
Wpływ społeczny: Muzeum i pracownia utworzone przez lokalnych twórców ludowych. Oprócz zbierania, odnawiania i przywracania pierwotnych funkcji dawnych przedmiotów użytkowych, twórcy starają się przybliżać zwiedzającym historię Kurpi, miejscowy folklor i gwarę. Za zwiedzanie muzeum nie pobierają opłat, by jak najwięcej ludzi mogło zapoznać się z bardzo ciekawą tradycją naszego regionu. Źródłem utrzymania muzeum wytworzone przez twórców wyroby.
Co: Spółdzielnia produkuje metodami rękodzielniczymi i sprzedaje szklane bombki i inne ozdoby choinkowe, także według wzorów zaproponowanych przez klienta.
Wpływ społeczny: Spółdzielnia założona przez osoby pracujące wcześniej w zakładzie, który został zlikwidowany. Podjęły one wtedy decyzję o wykorzystaniu swoich umiejętności i doświadczenia i kontynuacji pracy na własny rachunek. Spółdzielnia poza produkcją organizuje warsztaty edukacyjne, w czasie których uczy się technik pracy w „ginących” zawodach. Działania na rzecz integracji lokalnej społeczności.
Uwagi: finalista Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku 2014
Przedsiębiorstwo Społeczne "Garncarska Wioska" sp. z o.o.
Co: rustykalna zastawa stołowa wykonywana z gliny.
Wpływ społeczny: „Garncarska Wioska” łączy przedsiębiorczość z promocją historii i kultury regionalnej. W oparciu o dawne umiejętności rzemieślnicze i „ginące” zawody daje szanse zatrudnienia dla mieszkańców wsi. Jest również rodzajem inkubatora, który wspiera powstawanie przedsiębiorstw społecznych tego typu oraz podkreśla ważność produktu lokalnego.
Uwagi: finalista Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku 2011
Pracownia Rzeczy Różnych Synapsis Zakład Aktywności Zawodowej przy Fundacji Synapsis
Co: Rękodzielnicze ceramika, biżuteria, witraże, wyroby z filcu i kamieni szlachetnych, kartki pocztowe.
Wpływ społeczny: Pracownia zatrudnia 24 osoby z autyzmem i zespołem Aspergera. To pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo społeczne dające zatrudnienie osobom ze spektrum autyzmu.
Opisy pochodzą ze stron wybieram.es - pierwszej ogólnopolskiej bazy z ofertą najlepszych polskich przedsiębiorstw społecznych oraz zlepszejpółki.pl - bazy towarów i usług podmiotów ekonomii społecznej głównie z obszaru województwa mazowieckiego.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.