Kolejny raz przedstawiamy listę przedsiębiorstw społecznych produkujących przedmioty, które z powodzeniem mogą posłużyć za prezenty. Spieszmy się zamawiać. Coraz bliżej święta.
Święta to między innymi moment pokaźnych zakupów. Kupujemy jedzenie, prezenty i ozdoby choinkowe. Wiele z tych rzeczy powstaje w warunkach, które nie gwarantują godnej pracy i przyjaznego dla środowiska wykorzystania zasobów.
Na szczęście coraz więcej osób dostrzega, że prezenty mogą nie tylko sprawiać przyjemność obdarowywanym, ale również wywierać pozytywny skutek społeczny lub środowiskowy. Jest tak również w Polsce.
Większość przedsiębiorstw społecznych w Polsce działa w sektorze usług, rośnie jednak liczba tych, które oferują swoim klientom towary. Często są to unikalne, rękodzielnicze przedmioty, ubrania i dodatki, wykonane z materiałów takich jak drewno, filc, len, glina czy… beton.
Po sukcesie opracowanej przez Fundację "
Być Razem" marki WellDone, dizajnerskich przedmiotów, zaprojektowanych przez młodych zdolnych projektantów i produkowanych w stolarni przez osoby z grup wykluczonych społecznie, pojawiają się nowe przykłady odpowiedzialnego społecznie dizajnu i rękodzieła, takie jak spółdzielnie
MaM,
PANATO,
Lilai Design.
Praca wykonywana na miejscu (a nie w odległych wschodnioazjatyckich fabrykach, w których nieznane jest coś takiego jak prawo pracy) oraz podejście przyjazne środowisku owocuje między innymi wykonywaniem eleganckich i modnych produktów z materiałów recyklingowych (warto podać tu przykłady spółdzielni
Lilai Design czy
Zakładu Aktywności Zawodowej w Pile).
Przedsiębiorstwa społeczne, szczególnie te zatrudniające osoby niepełnosprawne i z chorobami psychicznymi, to tradycyjnie bardzo dobrzy wytwórcy rękodzieła, co od lat udowadnia np.
Pracownia Rzeczy Różnych Synapsis, ale także
ZAZ w Dębicy.
Wreszcie przedsiębiorczość społeczna proponuje coraz lepsze lokalne produkty gastronomiczne. Dzięki Wspólnocie
Chleb Życia możecie poznać oryginalne smaki powstałe w oparciu o ekologiczne produkty i poczuć zupełnie inny smak Gwiazdki. Nie tylko oryginalnej, ale również społecznie i środowiskowo odpowiedzialnej.
Jeśli kupujesz prezenty w przedsiębiorstwach społecznych - pochwal się nam w komentarzach!
Co i gdzie kupić społecznie?
DIZAJN
Spółdzielnia Socjalna "Lilai Design"
Co: Szeroka gama toreb szytych ze starych bannerów reklamowych (w tym torby zdobione haftem), dizajnerska konfekcja kuchenna.
Wpływ społeczny: Spółdzielnia socjalna zatrudnia byłe długotrwale bezrobotne. Prowadzi również w Cieszynie Kawiarenkę Twórczą, miejsce, gdzie odbywają się warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, stanowiące centrum wymiany doświadczeń.
Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”
Co: Drewniane i stalowe dizajnerskie świeczniki, skarbonki, stojaki na wino, gadżety biurowe i zabawki dla dzieci z marki WellDone
Wpływ społeczny: Zadaniem fundacji – poza prowadzeniem w ramach działalności gospodarczej przedsiębiorstwa społecznego – jest tworzenie miejsc pracy dla osób wykluczonych poprzez m.in. wspieranie i tworzenie spółdzielni socjalnych.
PANATO Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna
Co: Szeroka oferta gadżetów kreatywnych, toreb, mebli, wykorzystywanych z oryginalnych materiałów (drewno, beton, recykling), również przy użyciu metody druku trójwymiarowego.
Wpływ społeczny: Spółdzielnia zatrudnia młodych bezrobotnych absolwentów szkół artystycznych i rzemieślników, którzy chcieli sobie sami stworzyć miejsca pracy w wyuczonych zawodach. Przedsiębiorstwo społeczne tworzy produkty w duchu idei rozwoju lokalnego rynku artystycznego, projektowania oraz ekologicznej produkcji.
Uwagi: Laureat Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku 2013 (kat. Pomysł na Rozwój).
Spółdzielnia Socjalna "Spółdzielnia MaM"
Co: Ręcznie wykonane materiałowe przytulanki dla dzieci, bransoletki i kolczyki zdobione techniką decoupage i ręcznie malowane breloki do kluczy, torby i etui z filcu. Spółdzielnia MaM specjalnie na święta proponuje również zestawy filcowych bombek.
Wpływ społeczny: Spółdzielnia współtworzona przez kobiety, często matki, które miały trudności z powrotem na rynek pracy.
Zakład Aktywności Zawodowej Caritas Archidiecezji Łódzkiej
Co: Szeroka gama wyrobów z filcu prowadzona w ramach jednej marki Filcomania.
Wpływ społeczny: W łódzkim ZAZ znajduje zatrudnienie 30 osób posiadających orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia
Co: Bawełniane i lniane koszule, pościel, sukienki, tuniki, nakrycia głowy, koszule nocne i bielizna - często w stylu retro, ozdabiane koronką. Także przetwory z warzyw i owoców uprawianych przez Wspólnotę (w tym np. konfitury z zielonych orzechów czy jarzębina na miodzie).
Wpływ społeczny: Domy wspólnoty są otwarte na osoby bezdomne, starsze, chore i niepełnosprawne. Poza dachem nad głową i wsparciem duchowym wspólnota zapewnia swoim podopiecznym pomoc socjalną i medyczną, pomaga im w uzupełnieniu wykształcenia i zdobyciu zawodu. Fundacja prowadzi warsztaty produkcyjne (stolarnia, szwalnia i przetwórnia owoców) zatrudniających byłych bezrobotnych z najbiedniejszych rejonów woj. świętokrzyskiego.
Kraina Rumianku. Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego
Co: Wyroby z mydła z dodatkiem rumianku, wypieki - pierniki.
Wpływ społeczny: Stowarzyszenie prowadzi wioskę tematyczną, przybliżającą lokalną kulturę i koloryt Lubelszczyzny.
RĘKODZIEŁO i RZEMIOSŁO
Pracownia i Muzeum Kurpiowskie w Wachu
Co: bursztynowe korale, wisiorki, krzyżyki, serduszka, bransoletki, ozdoby wykonane z koronki frywolitki, serwety, ozdoby - wszystko według tradycyjnych wzorów oraz z wykorzystaniem tradycyjnych technik.
Wpływ społeczny: Muzeum i pracownia utworzone przez lokalnych twórców ludowych. Oprócz zbierania, odnawiania i przywracania pierwotnych funkcji dawnych przedmiotów użytkowych, twórcy starają się przybliżać zwiedzającym historię Kurpi, miejscowy folklor i gwarę. Za zwiedzanie muzeum nie pobierają opłat, by jak najwięcej ludzi mogło zapoznać się z bardzo ciekawą tradycją naszego regionu. Źródłem utrzymania muzeum wytworzone przez twórców wyroby.
Spółdzielnia Socjalna „Szklany Świat” Bombki
Co: Spółdzielnia produkuje metodami rękodzielniczymi i sprzedaje szklane bombki i inne ozdoby choinkowe, także według wzorów zaproponowanych przez klienta.
Wpływ społeczny: Spółdzielnia założona przez osoby pracujące wcześniej w zakładzie, który został zlikwidowany. Podjęły one wtedy decyzję o wykorzystaniu swoich umiejętności i doświadczenia i kontynuacji pracy na własny rachunek. Spółdzielnia poza produkcją organizuje warsztaty edukacyjne, w czasie których uczy się technik pracy w „ginących” zawodach. Działania na rzecz integracji lokalnej społeczności.
Uwagi: Laureat Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku 2011.
Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Radość w Dębicy (Zakład Aktywności Zawodowej)
Co: Unikalne wytwarzane ręcznie przedmioty (wazony, świeczniki, miski, figurki) z gliny, gipsu, szkła itp.
Wpływ społeczny: Zakład Aktywności Zawodowej zatrudnia 30 osób, w tym 22 osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Uwagi: finalista Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku 2014
Przedsiębiorstwo Społeczne "Garncarska Wioska" sp. z o.o.
Co: rustykalna zastawa stołowa wykonywana z gliny.
Wpływ społeczny: „Garncarska Wioska” łączy przedsiębiorczość z promocją historii i kultury regionalnej. W oparciu o dawne umiejętności rzemieślnicze i „ginące” zawody daje szanse zatrudnienia dla mieszkańców wsi. Jest również rodzajem inkubatora, który wspiera powstawanie przedsiębiorstw społecznych tego typu oraz podkreśla ważność produktu lokalnego.
Uwagi: finalista Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku 2011
Pracownia Rzeczy Różnych Synapsis Zakład Aktywności Zawodowej przy Fundacji Synapsis
Co: Rękodzielnicze ceramika, biżuteria, witraże, wyroby z filcu i kamieni szlachetnych, kartki pocztowe.
Wpływ społeczny: Pracownia zatrudnia 24 osoby z autyzmem i zespołem Aspergera. To pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo społeczne dające zatrudnienie osobom ze spektrum autyzmu.
Opisy pochodzą ze stron
wybieram.es - pierwszej ogólnopolskiej bazy z ofertą najlepszych polskich przedsiębiorstw społecznych oraz
zlepszejpółki.pl - bazy towarów i usług podmiotów ekonomii społecznej głównie z obszaru województwa mazowieckiego.