Nie zgadzają się na przemoc i naruszanie godności pacjentek
– Mimo ewidentnych naruszeń prawa, wciąż niewiele kobiet je zgłasza. Dlaczego? Bo nie tylko nie mają świadomości łamania swoich praw, ale i tego, że prawa pacjenta są prawami człowieka, i że na ich straży stoją instytucje krajowe, i unijne – mówi Anna Furmaniuk, wiceprezeska fundacji Matecznik. Organizacja wzmacnia kobiety w ciąży i po porodzie, przypominając o ich ogromnej sile.
Iskrą do powstania fundacji była złość i niezgoda na to, czego doświadczają kobiety podczas porodu. Kadra Matecznika już od prawie dziesięciu lat edukuje przyszłych rodziców, że godne traktowanie to prawo każdego człowieka, a nie tylko dobra wola.
– Większość szpitali w Polsce nie przestrzega w pełni standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Zdarza się, że personel stosuje przemoc i traktuje pacjentki w sposób poniżający. Kobiety rodzące słyszą słowa naruszające ich godność, często nie są pytane o zgodę na interwencje medyczne i nie są informowane o tym, co się z nimi dzieje – podkreśla Anna Furmaniuk, powołując się na Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Wobec zapaści demograficznej w Polsce – walka o godny i ludzki poród oraz o wysoką jakość opieki nad kobietami będącymi w ciąży i rodzącymi nabiera jeszcze większego znaczenia.
– Zagrożone poczucie bezpieczeństwa w ciąży i w porodzie jest jednym z czynników, który wpływa na decyzje prokreacyjne Polek. Aby zmiany były możliwe, potrzebujemy świadomych swoich praw i gotowych o nie walczyć kobiet, które będą czuły, że stoi za nimi nie tylko prawo polskie, ale także unijne – podkreśla wiceprezeska.
Walka o przestrzeganie tych praw idealnie wpisała się w ideę konkursu grantowego „SPLOT wartości”. Fundacja Matecznik, jako jedna z 48 w Polsce, otrzymała dofinansowanie na realizację swojego pomysłu.
Jego głównym celem było wzmocnienie potencjału liderek/liderów w obszarze działań rzeczniczych w opiece okołoporodowej oraz zwiększenie obecności tych organizacji w życiu publicznym. W ramach projektu "Mamy Obywatelki, mamy Obywateli" fundacja stworzyła koalicję organizacji pacjenckich działających w obszarze opieki okołoporodowej oraz organizowała szkolenia specjalistyczne, live’y (dla przykładu – tutaj rozmowa z Prezeską Fundacji Rodzić po Ludzku, Joanną Pietrusiewicz) i webinary. Jest także w trakcie opracowania „Narzędziownika Rzecznictwa w opiece okołoporodowej”.
– Jego stworzenie okazało się dla nas największym wyzwaniem. Chciałybyśmy, aby to było praktyczne narzędzie, napisane czytelnym językiem. Taki zbiór rad, krok po kroku. Ale już teraz czujemy, że czeka nas ogrom pracy redakcyjnej, że tego materiału jest znacznie więcej, niż przewidziałyśmy i że materia jest dość trudna. Wierzymy jednak, że wyjdzie z tego fajny skrypt, który przyda się innym liderkom i liderkom ngosów, którzy, tak jak my, próbują wpływać na decydentów – mówi A. Furmaniuk.
Narzędziownik już wkrótce będzie dostępny na stronie organizacji – TUTAJ.
Kilka słów o Fundacji Matecznik
Ich misja to: Kobieta – Matka – Obywatelka! Organizacja wzmacnia kobiety w ciąży i po porodzie, ponieważ wierzy w siłę Kobiet, w odwagę Matek i głos Obywatelek. Uczy kobiety, że mają głos! Zachęca je, by używały go nie tylko dla siebie, ale i dla innych kobiet. A gdy tego głosu nikt nie słucha – aby brały sprawy w swoje ręce. Fundacja chce, aby dla każdej kobiety poród był źródłem mocy.
Jak to robi?
- organizuje webinaria edukacyjne o prawach w ciąży i porodzie
- zapewnia wsparcie psychologiczne i prawne pokrzywdzonym kobietom
- pisze o prawach kobiet-matek
- prowadzi monitoring wielkopolskich szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi,
- podejmuje działania strażnicze – interweniujemy w szpitalach, w których łamane jest prawo
- podejmuje działania rzecznicze – wpływa na decydentów, by prawo w Polsce było bardziej przyjazne kobietom i matkom!
- Tworzy koalicje i sieci wsparcia z innymi organizacjami.
- I cały czas się rozwija!
Artykuł powstał w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”, finansowanego przez Unię Europejską.
Źródło: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "PISOP"