Nie tylko dotacje i pożyczki – czyli jak na świecie finansuje się ekonomię społeczną
Rozwój polskiej przedsiębiorczości społecznej jest silnie stymulowany unijnymi dotacjami. W ostatnim czasie powstały, utworzone z europejskich środków, fundusze pożyczkowe i poręczeniowe. Czy to jedyny sposób na pozyskanie środków na rozwój PES? - zastanawia się Aleksandra Muzińska w artykule dla Ekonomiaspoleczna.pl.
Ameryka Północna i Azja co raz zaskakują nowymi pomysłami na dostarczenie kapitału dla ekonomii społecznej. W Europie Zachodniej przedsiębiorcy społeczni już dawno zapomnieli o dobrodziejstwach Europejskiego Funduszu Społecznego i wypracowali szereg nowych narzędzi finansowania swoich działań, opartych na rozwiązaniach z klasycznego biznesu. Warto je poznać zanim i nam przyjdzie zmierzyć się z redukcją środków dotacyjnych.
Obligacje społecznej zmiany
Idea obligacji społecznych pojawia się w momencie, kiedy administracja publiczna lub samorządowa decyduje się powierzyć podmiotom zewnętrznym projekt rozwiązania określonego problemu społecznego. Zlecający umawia się z wykonawcą na zrealizowanie określonych wskaźników. Może to być redukcja ubóstwa, bezrobocia lub recydywy wśród drobnych przestępców. Jeżeli uda się osiągnąć wskaźniki, wykonawca otrzyma wynagrodzenie ze środków publicznych. Do tego czasu musi sam pozyskać finansowanie i zadbać o efektywną realizację zadania.
Kto podejmuje się takiego zadania? Z reguły etyczne instytucje finansowe – fundusze inwestycyjne czy pożyczkowe, których misją jest dostarczanie kapitału dla trzeciego sektora. Emitują one obligacje wśród potencjalnych partnerów – przedsiębiorstw, które chcą zwiększyć swoją społeczną odpowiedzialność lub filantropów i organizacji pozarządowych. Społeczność tych obligacji nie wyraża się jedynie w przeznaczeniu finansowania, ale również w tym, że są one raczej nisko oprocentowane i niosą ze sobą spore ryzyko, a to oznacza, że na ich zakup może się zdecydować tylko określona i świadoma idei grupa klientów.
Społecznie odpowiedzialne produkty finansowe
Obligacje społeczne to element większego zjawiska społecznie odpowiedzialnych instrumentów finansowych. W ostatnich latach obserwujemy na świecie prężny rozwój coraz to bardziej innowacyjnych form finansowania przedsiębiorstw społecznych.
Pośrednicy społecznie zaangażowani
Rozwój nowych instrumentów finansowania ekonomii społecznej nie byłby możliwy bez zaangażowania wielu aktorów w poprawę komunikacji między sektorem społecznym (pozarządowym) a biznesowym. Z kilku powodów – biznes oczekuje od przedsiębiorców społecznych profesjonalnego podejścia, przejrzystości działań oraz raportowania społecznych efektów swojej pracy. Niestety bardzo rzadko spotyka się choćby z jednym z powyższych, a o braku chęci współpracy raczej nie może być mowy. Amerykański bank JP Morgan wycenił, że społeczni inwestorzy zainwestują w 2013 roku dziewięć miliardów dolarów, a w ciągu kolejnych dziesięciu lat wartość tych inwestycji będzie wahać się między 200 a 650 miliardami dolarów.
W tyle nie pozostają też funkcjonujące globalnie znane firmy konsultingowe. Brytyjski oddział Deloitte od lat zaangażowany jest w rozwój kompetencji liderów organizacji pozarządowych, które umożliwią im nawiązanie profesjonalnych relacji z biznesem, potencjalnymi donatorami i inwestorami. Deloitte regularnie bada sektor społecznej przedsiębiorczości, przygotowuje opinie prawne i broszury edukacyjne. Na żadnej dużej konferencji branżowej nie może zabraknąć przedstawicieli firmy, którzy opowiadają o przedsiębiorczości społecznej z perspektywy londyńskiego City.
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl