W pierwszych dniach października w siedzibie Stowarzyszenia „Jestem” zawiązano Płockie Partnerstwo na rzecz Ekonomii Społecznej. Partnerstwu patronuje Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Płocku. Celem porozumienia jest współpraca trójsektorowa służąca rozwojowi nowych produktów i usług, z których zysk będzie przeznaczany na cele społeczne.
Partnerstwo tworzą: Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Umysłową „Jestem”; Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Uhuru Culture, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku; Spółka Lokomotywa – właściciel marki SzytuNitu i osoba fizyczna – Pan Wiktor Oniszk - reprezentujący grupę nieformalną Young Group.
Kluczem do formalizowania partnerstwa była kilkumiesięczna współpraca w/w podmiotów, która zaowocowała podpisaniem porozumienia. Jednym z działań tego przedsięwzięcia jest dystrybucja wytworów wykonanych przez osoby niepełnosprawne podczas zajęć terapeutycznych w Warsztacie Terapii Zajęciowej prowadzonym przez Stowarzyszenie „Jestem”. Dzięki współpracy ze spółką, której część działalności dotyczy e-sprzedaży własnych produktów rękodzielniczych, Stowarzyszenie zyskało kolejny kanał dystrybucji. Spółka natomiast zyskała status CSR (społecznie odpowiedzialnego biznesu), a także poszerzyła swoją ofertę produktową. Dzięki kontaktom spółki z producentami materiałów używanych na Warsztatach, Stowarzyszenie „Jestem”, będzie mogło obniżyć też koszty wytwarzanego rękodzieła.
Stowarzyszenie Uhuru Culture jest jedną z najmłodszych a zarazem jedną z najkreatywniejszych organizacji w Płocku. Organizuje, między innymi warsztaty Eko-recyklingu podczas, których można projektować i wykonywać meble z palet, przedmioty z eko-wikliny. Potencjalnie stanowią źródło pomysłów designerskich do wdrożenia, być może szkolenia bezrobotnych pod kątem zakładania spółdzielni socjalnych o profilu rękodzielniczym w bardziej zaawansowanej fazie partnerstwa.
Zapleczem i parasolem dla tej współpracy jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku, który na tym etapie nie jest bezpośrednio zaangażowany w przedsięwzięcie. Ma to związek z początkową fazą rozwoju partnerstwa. Uczestnicy partnerstwa dostrzegają jednak możliwość rozszerzenia formuły współpracy o inne Warsztaty Terapii Zajęciowej działające na terenie miasta Płocka. Być może stanie się to dobrą okazją do powoływania nowych podmiotów ekonomii społecznej w ramach Klubu Integracji Społecznej (np. w formie spółdzielni socjalnych), których produkty będą mogły być sprzedawane przez E-sklep SzytuNitu.
Dlaczego Stowarzyszenie „Jestem” samodzielnie nie uruchomiło e-sklepu z własnymi produktami? Wydaje się że przemawiają za tym dwa powody. Pierwszy, to konieczność inwestycji w przedsięwzięcie o niskim poziomie rentowności, czyli koszty związane z uruchomieniem działalności gospodarczej, co wiązałoby się w przypadku Stowarzyszenia także z koniecznością dodatkowej sprawozdawczości. Witryna e-sklepu i opłaty z nią związane, konieczność zatrudnienia administratora – handlowca, pozycjonowanie i reklama przy tak konkurencyjnym rynku byłoby ryzykowne. Po drugie Stowarzyszenie poprzez koncentracje uwagi na rozwoju biznesu, mogło by stracić wizerunek organizacji charytatywnej, działającej nie dla zysku, co z góry wykluczył Zarząd.
Stąd dochodzimy do ostatniego ogniwa Partnerstwa jakim jest reprezentant grupy nieformalnej Pan Wiktor Oniszk. Wiktor ma 17 lat i działa w Młodzieżowej Radzie Gminy Płock. Jest osobą bardzo aktywną społecznie. To między innymi dzięki jego interwencji u Prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, zbudowano zjazd dla wózków do plaży na Sobótce. Wiktor wraz z kolegami tworzy Young Group inicjatywę informatyków, grafików i tłumaczy, którzy wolne chwile poświęcają tworzeniu rozwiązań internetowych. Udział w Partnerstwie tej grupy ma na celu rozbudowanie mechanizmu fundrisingu internetowego, w pierwszej kolejności dla Stowarzyszenia „Jestem”, a więc odświeżenie strony www Stowarzyszenia i wbudowania mechanizmu PAYPAL, a także zintegrowaniu całości z fanpage’em na portalu społecznościowym, który stanie się głównym mechanizmem informowania publiczności o działalności statutowej Stowarzyszenia.
Partnerstwo zawiązano dzięki Ośrodkowi Wsparcia Ekonomii Społecznej w Płocku w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.