Majówkę chętnie spędzamy na łonie natury. Zadbajmy o to, aby podczas rekreacji na piknikach, spacerach, wycieczkach rowerowych czy kajakowych nie pozostawić po sobie śladów w postaci odpadów – apelują organizatorzy Operacji Czysta Rzeka.
Majówka sprzyja częstszemu przebywaniu w plenerze, dlatego tak ważne jest, aby uczulić społeczeństwo, by podeszło odpowiedzialnie do relaksu i rozrywki na powietrzu. Stąd apel Operacji Czysta Rzeka.
„Czasem jeden dodatkowy komunikat wystarczy, by ktoś zachował się inaczej, dlatego nie poddajemy się i uświadamiamy przed masowym wyjściem w plener” – mówi Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka, członkini zarządu Fundacji Czysta Rzeka.
🍀Podczas wypoczynku na łonie natury w przypadku chęci biesiadowania skorzystajmy z miejsc przeznaczonych do tego przeznaczonych – altan piknikowych, publicznych pieców, grilli czy miejsc wyznaczonych do rozpalania ogniska. W żadnym przypadku nie palmy śmieci!
🍀Na piknik zabierzmy ze sobą naczynia i opakowania wielokrotnego użytku.
🍀Jeśli podczas aktywności na powietrzu wygenerujemy śmieci, to najlepiej zabierzmy je ze sobą do domu i tam posegregujmy. Bo wtedy jest szansa na większy odzysk surowca. Możemy też skorzystać z możliwości wyrzucenia ich do kosza w miejscu biesiadowania, jeśli taki znajduje się w pobliżu.
🍀Niestety puste butelki i opakowania po jedzeniu to najczęstszy widok po przebywaniu ludzi nad rzeką, jeziorem czy w lesie. Coraz częściej zdarzają się też jednorazowe grille czy inne przedmioty.
🍀Podczas spływów czy rejsów rekreacyjnych również nie wyrzucajmy śmieci do wody – butelek, puszek, opakowań i niedopałków. Do kajaka czy łódki zabierzmy worek na odpady, a po powrocie na ląd wyrzućmy do publicznego śmietnika lub zabierzmy do domu i tam posegregujmy.
Wiele miejsc relaksu zostało posprzątanych w ramach Operacji Czysta Rzeka, czy innych inicjatyw z okazji Światowego Dnia Ziemi.
„Pokażmy, że doceniamy trud tych, którzy robią porządki po cudzych imprezach na łonie natury i że potrafimy zachować się przyzwoicie, nie śmiecąc. Tylko w ostatnim czasie z okazji Dnia Ziemii nasi wolontariusze wzięli udział w ponad 200 akcjach. Na liczniku tegorocznej edycji już 356 ton odpadów i ponad 25 tys. uczestników. To budujące, jak wielu z nas nie godzi się na śmieci wokół nas i odpowiedzialne podchodzi do zarządzania odpadami. Dlatego nie ustawajmy w promowaniu dobrych nawyków i zachęcajmy do zmiany zachowań tych, których troska o środowisko do tej pory nie obchodziła” – dodaje Izabela Sałamacha.
Szósta edycja jeszcze trwa, ale jest rekordowa pod kątem zaangażowania społeczności. W systemie operacyjnym zarejestrowano ponad 25 tysięcy uczestników oraz ponad 950 akcji. Na liczniku zebranych odpadów – 341 ton! Akcje sprzątania potrwają do 25 maja.
W tej edycji kontynuowano także program sadzenia lasów. Operacja Czysta Rzeka we współpracy ze Stowarzyszenie Wspólnota Arche sadziła dęby, buki, graby i sosny za uczestników, którzy zrezygnowali z koszulek podczas ubiegłorocznych akcji sprzątania. W efekcie jesienno-wiosennych działań na Mazowszu i w Wielkopolsce rośnie 11200 posadzonych drzew.
We wszystkich dotychczasowych edycjach udział wzięło ponad 62 tys. osób, które zebrały ponad 1200 ton śmieci w ponad 2600 akcjach.
Co roku akcję wspierają samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, największe wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego tacy jak: Jacek Kleyff, Andrzej Stasiuk, Adam Nowak i Raz Dwa Trzy, Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Kayah, Marek Kamiński, Anna Maruszeczko, o. Tomasz Dostatni, prof. Stanisław Baj, dr Andrzej Kruszewicz, o. Leon Knabit, Justyna Steczkowska, Beata Sadowska. Akcję wspierał także śp. Aleksander Doba.
Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona – wydawca magazynu Kraina Bugu.
Fundacja Czysta Rzeka bazuje na doświadczeniu 5-letniej organizacji akcji społecznego sprzątania rzek i terenów zielonych i wychodzi szerzej z projektami edukacyjnymi i społecznymi. Do celów organizacji należą m.in. wsparcie odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych; działalność na rzecz realizacji idei Zrównoważonego Rozwoju, wspierająca ochronę środowiska i racjonalną gospodarkę zasobami naturalnymi, wzrost gospodarczy oraz rozwój społeczny; działalność wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych; działalność edukacyjna i oświatowa dotycząca ekologicznych rozwiązań innowacyjnych na rzecz ochrony środowiska; działalność na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego; działalność na rzecz promocji i organizacji wolontariatu; działalność na rzecz zmniejszenia ilości odpadów trafiających do wód śródlądowych i morskich.
Więcej na https://czystarzeka.org/.
Źródło: Operacja Czysta Rzeka