"Nie rzucaj" (Do not drop out) – projekt Erasmus+, dotyczący wczesnego porzucania szkoły
„Nie rzucaj” to projekt realizowany w ramach programu Erasmus+ przez pięć organizacji z następujących krajów: Polska, Grecja, Bułgaria, Włochy i Portugalia. Koordynatorem jest Stowarzyszenie Pozytywnych Zmian z Łomianek koło Warszawy. Projekt pomaga rozpoznawać osoby zagrożone, z problemami, ze specjalnymi potrzebami, a także podpowiada, jak organizować pracę i obowiązki zespołu, który zajmie się tymi osobami.
"NIE RZUCAJ" projekt Erasmus + dotyczący wczesnego porzucania szkoły
Przedwczesne opuszczanie szkoły i rozwiązywanie problemów uczniów z grup defaworyzowanych stanowi problem wielu krajów Unii Europejskiej, które mając świadomość ekonomiczno-społecznych konsekwencji tego zjawiska – próbują podejmować szereg działań zmierzających do jego minimalizacji.
Zakres tematyczny projektu jest ważny dla uczestniczących organizacji oraz grup docelowych, gdyż problem ten pojawia się niezależnie od kraju, czy rodzaju placówki.
Aby zapobiegać przedwczesnemu kończeniu nauki w szkołach, postanowiliśmy opracować systemowe podejście obejmujące jednoczesne działania na wielu poziomach: pracę z nauczycielami i pedagogami, pracę z rodzicami i pracę z uczniami.
Projekt pomaga rozpoznawać osoby zagrożone, z problemami, ze specjalnymi potrzebami a także podpowiada jak organizować pracę i obowiązki zespołu, który zajmie się tymi osobami.
Podczas realizacji zastanawiamy się wspólnie, jak sobie z tym radzić, gdyż rzucanie nauki wiąże się często z poczuciem bezsilności, bezsensu i skrajnego braku motywacji tych osób.
Czynnikiem motywacyjnym i zapewniającym sukces tego projektu jest innowacyjne podjęcie do współpracy i wspólnego opracowywania rezultatów osób bezpośrednio pracujących z uczniami, przy wsparciu metodologicznym psychologów/ekspertów. Dbają oni o poprowadzenie warsztatów, co zapewni inspirację dla innych. Dzięki temu, uczestnicy mają szansę przekazania swoich przemyśleń, doświadczeń, dobrych praktyk, które prowadzą do wspólnego efektu – opracowania wzorcowych materiałów dydaktycznych.
Zachęcamy do pobrania Poradnika ze strony http://donotdropout.eu/rezultaty/.
Źródło: Stowarzyszenie Pozytywnych Zmian