Kiedy oczy całego świata skierowane są na wojnę w Ukrainie a nasi rodacy wykazują się wspaniała empatią wobec Ukrainek i Ukraińców uciekających do Polski, niestety inne negatywne zjawiska w naszym kraju zdarzają się w dalszym ciągu. Nie możemy w tych czasach zapominać o m.in. przemocy stosowanej wobec słabszych, degradacji środowiska czy pandemii Covid-19.
Od stycznia 2022 roku kobiety doświadczające przemocy mogą uzyskać nieodpłatną pomoc prawną w ramach kampanii #maszwsparcie. Jest to projekt prowadzony przez wrocławską fundację ORION Organizacja Społeczna i równocześnie to druga kampania antyprzemocowa prowadzona przez tę organizację. Fundacja przeciwdziała również przemocy psychicznej stosowanej wobec dzieci.
– W obliczu 72000 Niebieskich Kart założonych w 2020 roku, uznaliśmy, że musimy włączyć się do reakcji na nieustającą falę przemocy skierowanej w kierunku kobiet - mówi Alan Grinde, koordynator projektów fundacji. - We współpracy partnerskiej ze specjalistami prawa karnego i cywilnego zapewnimy wsparcie prawne przynajmniej 135 kobietom.
Pomoc prawna w ramach realizowanej kampanii obejmuje m.in. poradnictwo w zakresie prawa karnego w związku z doznawaną przez kobiety przemocą domową, seksualną czy ekonomiczną.
Ponadto kobiety mogą liczyć na wsparcie w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego, w tym rozwodach, separacji, alimentach czy ustalaniu władzy rodzicielskiej. Projekt zakłada również walkę z przemocą stosowaną wobec kobiet w miejscach pracy, taką jak dyskryminacja czy molestowanie seksualne.
Porad i pomocy prawnej prawnicy i prawniczki warszawskiej Kancelarii Radców Prawnych Szal i Partnerzy z wykorzystaniem środków do komunikacji na odległość (Zoom, Skype). Projekt jest skierowany do kobiet z całej Polski.
– Pomoc i porady prawne mogą otrzymać również nowo przybyłe do kraju obywatelki Ukrainy, jednakże w przypadku bariery językowej będzie konieczność pozyskania tłumacza – wyjaśnia Alan Grinde licząc, że w zakresie pomocy językowej pomogą inne organizacje pozarządowe lub inni obywatele Ukrainy.
Celem kampanii jest nie tylko sama pomoc prawna, ale również wzmocnienie wiedzy kobiet na temat przysługujących im praw oraz zwiększenie pewności siebie, aby przeciwstawiać się przemocy.
Pomoc prawna jest jednym z dwóch elementów kampanii #maszwsparcie. Równolegle do pomocy prawnej prowadzona jest kampania informacyjna. - Uważamy, że szczepionką na przemoc jest edukacja - kontynuuje Alan Grinde. - Dlatego w ramach kampanii piszemy publikacje na temat sytuacji kobiet w kraju i na świcie w kontekście przemocy i innych niesprawiedliwości społecznych.
Z kampanii informacyjnej możemy dowiedzieć się m.in. o sposobach walki z kulturą gwałtu, przykładach dyskryminacji ze względu na płeć czy pozyskać wzory wypełnienia pism sądowych.
Informacje na temat kampanii, zakresu wsparcia prawnego oraz formularz zgłoszenia potrzeby pomocy prawnej znajdują się pod adresem www.orion.fm/maszwsparcie.
Kampania realizowana jest ze środków programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy i potrwa do końca października 2022 roku.
Źródło: ORION Organizacja Społeczna