Organizacje pozarządowe, zrzeszone w Grupie Zagranica, apelują o natychmiastowe wstrzymanie przekazywania władzom białoruskim jakichkolwiek informacji dotyczących obywateli Białorusi.
Grupa Robocza ds. Białorusi, działająca przy Grupie Zagranica, wystosowała apel do Prezesa Rady Ministrów RP w sprawie przekazania przez polską Prokuraturę Generalną informacji na temat białoruskiego działacza na rzecz praw człowieka, Aleksandra Bialackiego. Został on zatrzymany w Mińsku 4 sierpnia 2011 r. przez białoruskie służby pod zarzutem nielegalnych operacji finansowych. Podstawą do tego zatrzymania stały się m.in. dokumenty przekazane przez polską Prokuraturę.
Organizacje pozarządowe, zrzeszone w ramach Grupy Roboczej ds. Białorusi, apelują o natychmiastowe wstrzymanie przekazywania władzom białoruskim jakichkolwiek informacji dotyczących obywateli Białorusi, do czasu wprowadzenia mechanizmów gwarantujących bezpieczeństwo działaczom opozycji i obrońcom praw człowieka. Organizacje deklarują również wolę współpracy przy wypracowywaniu systemowego rozwiązania w tym zakresie.
Apel został zaprezentowany podczas specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, 12 sierpnia 2011.
Organizacje, którą chcą podpisać się pod niniejszym apelem, proszone są o kontakt z Koordynatorem Grupy Roboczej ds. Białorusi, pod adresem: jan.strzelecki[at]zagranica.org.pl.
Aleksander Bialacki, lider Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" został aresztowany w Mińsku 4 sierpnia przez funkcjonariuszy departamentu dochodzeń finansowych. Oskarżono go o uchylanie się od płacenia podatków i wtrącono do więzienia. Grozi mu do siedmiu lat pozbawienia wolności. Aresztowania dokonano między innymi na podstawie informacji o jego polskim prywatnym koncie bankowym, którą władzom białoruskim przekazała polska prokuratura. Białorusini uznali, że pieniądze zgromadzone na tym koncie są prywatnymi, nieujawnionymi dochodami działacza. Zdaniem przedstawicieli „Wiasny” były to środki wykorzystywane na działalność organizacji i wspieranie represjonowanych. Aresztowanie potępił polski rząd i m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Pobierz
Źródło: Grupa Zagranica, Gazeta Wyborcza