Przemoc ekonomiczna jest zjawiskiem psychologicznym, w którym dochodzi nie tylko do nadużyć majątkowych, ale i psychicznego uzależnienia, publicznego upokorzenia jednej ze stron, przymusu i presji, która odbiera drugiej osobie możliwość wyboru i zdolności zapewnienia sobie bezpieczeństwa. To forma manipulacji, jaką Fundacja Zgłoś to! śledzi już od dłuższego czasu. Fundacja pomaga osobom, które padły ofiarą oszustów matrymonialnych i randkowych.
Fundacja ZGŁOŚ TO! Stop oszustwom
Taki sabotaż emocjalny polega na kontrolowaniu zasobów ekonomicznych drugiej osoby i może obejmować pieniądze, jedzenie, środki transportu i miejsce zamieszkania. Taka manipulacja często przeradza się w kradzież pieniędzy, oszczędności, niszczenie dóbr materialnych, odmowę uczestnictwa w kosztach utrzymania gospodarstwa domowego. Dodajmy do tego wspólne konta bankowe, wydzielanie pieniędzy na codzienne zapotrzebowania i skrupulatne rozliczenia oraz nadmierna kontrola przepływu środku.
Przemoc ekonomiczna może być trudna do wychwycenia ze względu na to, że rozwija się powoli i wywodzi z zachowań, które mogą być przejawem troski i dbałości takim jak: zachęta do rezygnacji z pracy w zamian za opiekę nad domostwem i dziećmi lub też nadmiernym wydawaniem pieniędzy i zaciąganiem długów.
Te działania prowadzą do wywyższania się jednego z partnerów i bardzo często mają charakter zawiniony, to znaczy sprawca często popełnia je celowo i z rozmysłem.
Wywołuje to u jednej ze stron poczucie traktowania z wyższością i obojętnością oraz niemoralnego wykorzystywania, co często prowadzi do rozpadu istniejącej więzi małżeńskiej.
Według TNS OBOP kobiety stanowią 70% ofiar przemocy ekonomicznej.
Jako Fundacja Zgłoś to! stanowczo mówimy NIE przemocy i oszustwom ekonomicznym. Skonsultuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy w zakresie kradzieży swoich danych osobowych lub oszustwa matrymonialnego z elementami przestępstwa/wymuszenia finansowego.
Pamiętaj, Fundacja Zgłoś to! zawsze udzieli Ci nieodpłatnych rad i doradzi, jak walczyć z oszustami.