Szkoły prześcigają się w pozyskiwaniu środków na rozwój placówek. Nowe formy edukacyjne, wykraczanie poza przyjęte ramy, jak również doposażenie klas to tylko niektóre z inicjatyw, jakie podejmują dyrektorzy, nauczyciele oraz rodzice. Nie czekają aż ktoś im podaruje, wręcz przeciwnie, podejmują działania, a dewizą staje się szkoła przyjazna dzieciom, rodzicom, nauczycielom.
Popularne staje się zawiązywanie stowarzyszeń działających przy szkołach i na ich rzecz. Taka współpraca ma wpływ na wiele dziedzin z życia szkoły. Wymienić tu można:
1. Wizerunek społeczny oraz reputacje w środowisku
2. Kompetencje nauczycieli, rodziców oraz uczniów
3. Jakość zarządzania szkołą
4. Tożsamość szkoły, marketing
5. Wpływ szkoły na rozwiązywanie problemów społeczności lokalnej
6. Skuteczność w rozwiązywaniu problemów
7. Finanse szkoły oraz standard wyposażenia /A. Rękawek „Stowarzyszenia rodziców – nowa szansa dla szkoły/
Dzięki współpracy szkoła - NGO możliwe jest:
1. Otwarcie na środowisko
2. Wzmocnienie oferty edukacyjnej
3. Rozszerzenie możliwości działań wychowawczych
4. Kształtowanie relacji międzyludzkich
5. Demokratyzacja szkoły, pomaga w budowaniu kultury dialogu, kultury pedagogicznej
6. Kreowanie interdyscyplinarności
7. Otwarcie możliwości wsparcia finansowego szkoły
/A. Rękawek „Stowarzyszenia rodziców – nowa szansa dla szkoły/
Duże znaczenie dla rozwoju szkół, mają środki finansowe pozyskiwane na ich rozwój. Dzięki partnerstwom zawiązywanymi ze stowarzyszeniami poszerza się wachlarz możliwości starania się o pieniądze na rzecz szkoły. Są to już nie tylko pieniądze gminy czy fundusze europejskie. Istotnym elementem stają się takie programy jak Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Młodzież w działaniu czy Równać Szansę. Nie należy także zapominać o działaniach innych fundacji takich jak np. BZWBK czy Orlen. Dzięki stowarzyszeniom możliwy jest rozwój placówki, jej uczniów i nauczycieli. Nowe, ciekawe zajęcia, przy użyciu nowoczesnych technologii, pracownie komputerowe czy szkolenia dla pedagogów stają się niezbędnym elementem edukacji szkolnej. To co niemożliwe z punktu widzenia szkoły staje się możliwe dzięki działaniom stowarzyszenia.
Stowarzyszenia, które działają przy szkołach są wsparciem dla rodziców i nauczycieli, są podporą szkoły i jej partnerem. Organizacja pozarządowa jest łącznikiem pomiędzy społeczeństwem lokalnym a pedagogami, co wzmacnia dialog, konkretyzuje go i prowadzi do rozwiązań, które są z korzyścią dla obu stron. Stąd też rosnąca popularność tego typu organizacji i coraz więcej projektów pisanych w partnerstwach.
Źródło: inf. własna na podstawie A. Rękawek „Stowarzyszenia rodziców – nowa szansa dla szkoły"