W III kwartale 2010 r. Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej ogłosi konkurs na tworzenie i wspieranie porozumień (sieci) organizacji pozarządowych o charakterze terytorialnym oraz branżowym w Poddziałaniu 5.4.2 Rozwój dialogu obywatelskiego w PO KL. Do rozdania jest 20 mln zł. Mimo że konkurs nie został jeszcze ogłoszony, już cieszy się dużym zainteresowaniem.
Wkrótce zostanie ogłoszony nowy konkurs w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki adresowany do organizacji. Poddziałanie 5.4.2 wspiera potencjał trzeciego sektora w celu ich efektywnego i profesjonalnego uczestnictwa w mechanizmach partnerstwa, szczególnie w obszarach istotnych dla realizacji Strategii Lizbońskiej i Krajowego Programu Reform. Celem konkursu będzie wybranie projektów, które przyczynią się do wzmocnienia potencjału organizacji poprzez zwiększenie ich zdolności do budowania porozumień (sieci). Wspieranie istniejących i tworzenie nowych sieci będzie sprzyjało budowaniu partnerstwa i ścisłej współpracy między organizacjami pozarządowymi.
Dla kogo
W konkursie mogą wziąć udział wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową).
Grupy docelowe (osoby, instytucje, grupy społeczne bezpośrednio korzystające z pomocy) to m.in.: organizacje pozarządowe, związki i porozumienia organizacji, osoby poszukujące porady prawnej, administracja publiczna.
Kryteria dostępu (obowiązkowe)
- Projekt może być realizowany przez:
- organizację pozarządową (wskazana w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, od co najmniej 12 miesięcy zarejestrowana i prowadząca działalność w sferze pożytku publicznego);
- osobę prawną, jednostkę organizacyjną działającą na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku państwa do innych Kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, od co najmniej 12 miesięcy zarejestrowana oraz prowadząca działalność pożytku publicznego.
- Okres realizacji projektu – co najmniej 24 miesiące.
- Maksymalna wartość projektu – 1,5 mln zł.
- Wnioskodawca może złożyć maksymalnie jeden wniosek o dofinansowanie.
Kryteria strategiczne (nieobowiązkowe)
W przeciwieństwie do kryteriów dostępu, kryteria strategiczne mogą, ale nie muszą być spełnione, by projekt uzyskał pozytywną ocenę merytoryczną. Spełnienie tych warunków zwiększa szanse danego projektu na uzyskanie dofinansowania.
- Preferowane będą projekty realizowane przez zarejestrowany na podstawie art. 22 ustawy Prawo o stowarzyszeniach związek stowarzyszeń oraz innych osób prawnych mających cele niezarobkowe spełniający łącznie następujące kryteria:
- zarejestrowany i prowadzący działania minimum 12 miesięcy przed datą ogłoszenia konkursu,
- prowadzący działania o zasięgu co najmniej wojewódzkim.
- Preferowane będą projekty mające na celu wzmocnienie istniejących lub tworzenie nowych metod współpracy działających i tworzonych sieci organizacji z administracją publiczną.
- Preferowane będą projekty służące rozwijaniu aktywnego członkostwa działających i tworzonych sieci i porozumień.
- Wnioskodawca powinien wskazać działania służące wzmocnieniu zasobów ludzkich i kompetencji sieci oraz organizacji członkowskich, przeszkolonych w zakresie metod oraz technik dialogu obywatelskiego i współpracy z administracją publiczną, ze wskazaniem liczby przedstawicieli organizacji pozarządowych do objęcia działaniami przedmiotowymi.
Termin składania wniosków
Według harmonogramu PO KL na 2010 r. konkurs zostanie ogłoszony w III kwartale 2010 r. Będzie konkursem zamkniętym (określona data zamknięcia naboru wniosków). Okres między ogłoszeniem naboru a datą składania wniosków to co najmniej 30 dni.
Gdzie po informacje
Źródło: dwumiesięcznik gazeta.ngo.pl nr 4(70)2010