Warszawskie stowarzyszenia i fundacje zajmujące się dziećmi organizują im czas także w czasie przerw w nauce. Również tych dłuższych, jak ferie i wakacje. Mogą to robić w formie wypoczynku – przykładem będą półkolonie czy działania typu "zima w mieście". Zobacz, co o takich formach wspierania mówi ustawa o systemie oświaty - podstawowa regulacja dotycząca wypoczynku dzieci i młodzieży.
Zdefiniujmy wypoczynek
Wypoczynek wg. ustawy o systemie oświaty to:
"wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku"
(art. 92a. ust. 1 ustawy o systemie oświaty)
Ngo organizatorem wypoczynku
Organizatorami wypoczynku dla dzieci i młodzieży mogą być szkoły i inne placówki (chodzi o placówki wymieniane w ustawie), a także przedsiębiorcy wpisani do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, oraz osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli organizują wypoczynek w celu niezarobkowym (lub zarobkowym, ale nie stanowi on imprezy turystycznej).
Organizacja pozarządowa np. stowarzyszenie lub fundacja, jako osoba prawna, może być więc organizatorem wypoczynku.
Pierwszy obowiązek : REJESTRACJA
Czy ngo może organizować obóz lub kolonię? Nowe zasady: REJESTRACJA
Wymagania wobec kadry
Jedną z ważniejszych grup obowiązków, których muszą przestrzegać organizatorzy wypoczynku - w tym również organizacje pozarządowe - są obowiązki związane z kadrą. Kadra to kierownik, wychowawcy wypoczynku oraz w zależności od programu i realizowanych zajęć – trenerzy i instruktorzy sportu, lektorzy i inne osoby prowadzące zajęcia.
Każdy wypoczynek musi mieć kierownika. Jeśli chodzi o wychowawców, to jeden nie może opiekować się grupą większą niż 20 osób (ostrzejsze wymagania dotyczą grup gdzie są dzieci do 10 r.ż. albo niepełnosprawni).
Kierownicy i wychowawcy muszą też spełniać zapisane w ustawie o systemie oświaty wymagania. Przede wszystkim dotyczą one niekaralności za określone rodzaje przestępstw. Muszą też mieć 18 lat, średnie wykształcenie i ukończone kursy na wychowawcę lub kierownika. Wymagania dotyczące kursów i wykształcenia mogą nie dotyczyć nauczycieli i instruktorów harcerskich. Kwalifikacje kadry mają potwierdzać dokumenty.
więcej o obowiązkach związanych z kadrą w PORADNIK.NGO.PL
Obowiązki organizatora obozu lub kolonii
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 z późn. zm.)
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz.U. z 2016 r. poz. 452)
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23