24 marca na Wydziale Chemii UJ, odbył się pierwszy z otwierającego cykl wykładów Nestorów Nauki. Wygłosił go najstarszy z naukowców UJ – 99-letni prof. Adam Bielański.
Wykład pt. "Wodór, paliwo przyszłości" został poświęcony możliwościom, jakie dają współczesne technologie w pozyskiwaniu czystej energii z tego właśnie pierwiastka. Szerokie możliwości zastosowania oraz wysoka wydajność energetyczna pozwalają twierdzić, że technologie oparte na wodorze będą w przyszłości dynamicznie się rozwijać.
Cykl wykładów pt. "Nestorzy Nauki - mistrzowie następcom" to nowa inicjatywa Towarzystwa Doktorantów UJ stworzona specjalnie z okazji obchodów XX-lecia założenia organizacji. Jej celem jest zarejestrowanie wypowiedzi najstarszych i najbardziej doświadczonych mentorów nauki. Nauki pojmowanej w całej jej rozciągłości od nauk humanistycznych po ścisłe, po jednym reprezentancie z każdego wydziału najstarszej uczelni w Polsce.
- Chcemy, aby głos tych właśnie osób dotarł najpierw do doktorantów i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, a potem do wszystkich ambitnych i inteligentnych ludzi, którzy zadają sobie pytanie czy, jak i dlaczego „uprawiać naukę”? Nawiązując współpracę z Kroniką Filmową UJ, wspólnie dbamy, aby głos nestorów dzisiejszej nauki brzmiał przez pokolenia - mówi Monika Koperska, Prezes Towarzystwa Doktorantów UJ.
Impreza ma charakter cyklicznych spotkań, organizowanych w każdym miesiącu roku akademickiego. Na każdym z nich nobliwy profesor wygłosi krótki wykład, traktujący o wiodącej tematyce jego badań. Następnie każdy ze znakomitych gości zostanie poproszony o udzielenie odpowiedzi na trzy pytania: po co robić naukę, jak ją robić i jakie są prawdziwe wartości w życiu z perspektywy człowieka, który odniósł naukowy sukces. Wykłady będą odbywać się przy obecności publiczności: doktorantów i studentów poszczególnych wydziałów, a także wszystkich zainteresowanych osób.
Źródło: TDUJ