Naukowcy z całego świata domagają się pełnej ochrony Puszczy Białowieskiej
Podczas gdy Lasy Państwowe z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem chcą wznowić wycinki w Puszczy Białowieskiej, naukowcy z całego świata oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych – w tym Greenpeace, podpisali deklarację wzywającą polski rząd do zaprzestania jakichkolwiek działań z zakresu gospodarki leśnej na terenie Puszczy i objęcie jej w całości Parkiem Narodowym.
Podpisanie deklaracji było punktem kulminacyjnym odbywającej się w dniach 12-13 lutego w Warszawie międzynarodowej konferencji naukowej na temat lasów naturalnych [1].
– Podczas konferencji na temat lasów naturalnych, wysłuchaliśmy wielu ważnych wystąpień, które nie pozostawiają wątpliwości – sprawa właściwej ochrony Puszczy Białowieskiej jest bardzo pilna. Polscy politycy muszą jak najszybciej podjąć zdecydowane działania i uczynić całą Puszczę parkiem narodowym, dla dobra dzikiej przyrody i z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców. Oczekują tego nie tylko naukowcy, ale również zdecydowana większość Polek i Polaków [2]. Co zamiast tego robią ministerstwo środowiska i Lasy Państwowe? Szykują się do kolejnych wycinek. To absolutnie nieodpowiedzialne! – mówi Marta Grundland, która ze strony Greenpeace uczestniczyła w konferencji.
Podczas wykładu otwierającego konferencję profesor uniwersytetu w Cambridge, William Sutherland, stwierdził, że Białowieża jest lasem o globalnym znaczeniu i należy ją objąć ochroną w całości. – Puszcza jest unikatowym lasem, do którego musimy mieć unikatowe podejście – powiedział Sutherland.
Z kolei dr hab. Michał Ciach stwierdził, że problemem, zarówno w Polsce, jak i całej Europie, jest fakt, że obszary chronione mają zbyt małe powierzchnie. System, który funkcjonuje w Puszczy Białowieskiej, gdzie park narodowy zajmuje jedynie 16% powierzchni, a pozostała część to las gospodarczy otaczający niewielkie rezerwaty, to system szkodliwy dla przyrody, zachowania różnorodności biologicznej i ochrony gatunków.
Naukowcy obecni na konferencji zwracali również uwagę na wyzwania, które czekają lasy takie jak Puszcza Białowieska w przyszłości. Jednym z największych są oczywiście zmiany klimatu, które m.in. prowadzą do obniżenia poziomu wód gruntowych. Osuszanie terenu oznacza m.in. zmianę składu drzewostanów i warunki do rozprzestrzeniania się owadów takich jak kornik drukarz. Jednak, jak zauważył prof. David Lindenmayer wycinanie martwych świerków może tylko zaszkodzić funkcjonowaniu lasu w przyszłości.
Podczas swojego wykładu profesor Malcolm L. Hunter Jr. z uniwersytetu w Maine stwierdził, że ochrona starodrzewi w świecie, gdzie średnia wieku drzew ciągle radykalnie spada, jest dla zachowania różnorodności biologicznej absolutnie priorytetowa. W Puszczy zgodnie z Planem Zadań Ochronnych nie można prowadzić gospodarki leśnej w drzewostanach ponadstuletnich, jednak w ostatnich latach zakaz ten jest notorycznie łamany przez Lasy Państwowe [3].
Na koniec konferencji ponad 100 naukowców i przedstawiciele organizacji pozarządowych, m.in. Greenpeace, podpisało deklarację która wzywa polskie władze, a także instytucje europejskie i międzynarodowe do odpowiedniej ochrony Puszczy Białowieskiej, w tym wstrzymanie komercyjnych wycinek i rozszerzenie na całą jej powierzchnię parku narodowego. Zdaniem sygnatariuszy, jest to konieczne, jeśli Puszcza ma zachować swoje walory przyrodnicze i wytrzymać presję zmieniającego się klimatu.
[1] http://www.forestsatrisk.eu/
[3] http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Raport-z-dewastacji-Puszczy---2017/
Źródło: Greenpeace Polska