Konferencją w Sarajewie rozpocznie się siódma już edycja programu Humanity in Action Polska. Cel: uczyć i inspirować młodych ludzi do zajmowania się ochroną praw człowieka i wyposażyć ich w niezbędne ku temu narzędzia. Oraz dać im szansę na realizację swoich projektów i działalność na rzecz dyskryminowanych grup w przyszłości.
Humanity In Action (HIA) to międzynarodowa organizacja edukacyjna. Powstała w 1997 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej narodziny zainspirowało pytanie, dlaczego w ekstremalnych warunkach wojennych niektóre społeczeństwa zgodnie z zasadą solidarności starały się za wszelką cele ocalić swoich współobywateli - Żydów - a inne nie. W przekonaniu, że testem demokracji jest stosunek do mniejszości, na początku działalności HIA porównywano doświadczenia Danii i Holandii. Z czasem dr Judith Goldstein, założycielka HIA, doszła do wniosku, że o wiele istotniejsze jest pytanie o to, jak zainspirować młodych ludzi, by czuli potrzebę przeciwstawiania się łamaniu praw człowieka. W tym duchu organizacje HIA prowadzą swoje działania. Ich głównym celem jest kształcenie młodych ludzi w dziedzinie praw człowieka oraz inspirowanie ich do podejmowania działań na rzecz osób dotkniętych dyskryminacją, rasizmem, ksenofobią lub antysemityzmem. W 2005 r. HIA rozpoczęła swoją działalność w Polsce z inicjatywy Moniki Mazur-Rafał. Jej celem było stworzenie organizacji, która czerpiąc z unikalnych polskich doświadczeń i łącząc różne środowiska, będzie skutecznie edukować i aktywizować młodych obywateli.
Tegoroczna polska edycja programu, zatytułowana "POLAND in Theory and Practice: from Resistance to Solidarity, from Transformation to Civic Society" ("Polska w teorii i praktyce: od oporu do S/solidarności, od transformacji do społeczeństwa obywatelskiego") rozpocznie się 25 czerwca. Zakończy się dopiero w przyszłym roku, bo szereg warsztatów i spotkań, które będą miały miejsce w lipcu, to dopiero wstęp do realizacji rocznego projektu.
W programie wezmą udział studenci i absolwenci z Europy (m.in. Polski, Niemiec, Ukrainy) oraz USA, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę, nabyć nowe umiejętności i kontakty pomocne w działalności na rzecz praw człowieka. W trakcie prelekcji, warsztatów i wizyt studyjnych będą oni mieli możliwość kontaktu z ekspertami i doświadczonymi aktywistami (m.in. z prof. Zdzisławem Machem, prof. Andrzejem Rychardem, dr. Adamem Bodnarem, Anną Dryjańską z fundacji Feminoteka, Joanną Garnier z fundacji La Strada, Beatą Tokarz-Kamińską z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, Rafałem Pankowskim ze stowarzyszenia Nigdy Więcej). Dodatkowo będą się uczyć od specjalistów, w jaki sposób tworzyć atrakcyjne i skuteczne kampanie społeczne. Wypracowane w trakcie programu pomysły na kampanie społeczne zostaną zaprezentowane publicznie 20 lipca w klubokawiarni Fawory na Żoliborzu.
Po programie każdy uczestnik powinien w ciągu roku wdrożyć swój projekt na rzecz praw człowieka (tzw. action project). Najlepsze pomysły mają szanse otrzymać wsparcie finansowe w postaci mini-grantów. Wszystkie mogą liczyć na pomoc merytoryczną oraz wsparcie instytucjonalne ze strony sieci HIA.
Wszyscy uczestnicy, którzy zrealizują swoje projekty, będą mieli możliwość dołączenia do sieci absolwentów programów Humanity in Action (tzw. senior fellows networks) i tym samym stać się częścią aktywnej międzynarodowej społeczności młodych liderów i aktywistów. Jej cel to wzajemna pomoc i współpraca. Dodatkowo absolwenci programów mogą liczyć na ciekawe staże i praktyki. HIA współpracuje między innymi z Parlamentem Europejskim, Kongresem Amerykańskim i siecią NGO-sów w San Francisco.
Raz do roku odbywają się też spotkania absolwentów programów HIA z wszystkich krajów podczas których dzielą się wiedzą i doświadczeniami. W tym roku takie spotkanie będzie miało miejsce w Sarajewie, o organizację przyszłorocznego stara się po raz pierwszy Polska.
Patronat medialny nad programem objęły: portale kampaniespoleczne.pl i Edulandia.pl, Cafe Babel, Radio Kampus, Aktywist. Organizacją partnerską programu jest Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Źródło: Humanity in Action Polska