(PAP) To strata dla wszystkich: mieszkańców, gmin, i dla nas, którzy ten projekt chcieliśmy wcielić w życie – tak minister środowiska Andrzej Kraszewski skomentował fiasko rozmów z gminami w sprawie programu dla Puszczy Białowieskiej.
W związku z odmową realizacji Białowieskiego Programu Rozwoju (BPR) przez gminy Hajnówka, Narewka i brakiem decyzji gminy Białowieża minister wstrzymał proces jego negocjacji i zapowiedział wdrożenie alternatywnego programu.
- Wykazaliśmy maksimum dobrej woli i zapewniliśmy samorządom realizację wszystkich zgłoszonych przez nich postulatów. Jednak na tym etapie proces białowieski poniósł fiasko – przyznał podczas czwartkowej konferencji prasowej minister Kraszewski.
- Przyroda nie może już dłużej czekać. Dlatego dostępnymi mi środkami gwarantuję, że Puszcza Białowieska jest i będzie bezpieczna – zapewniał.
Alternatywny program zakłada m.in. prawie dwukrotne zmniejszenie limitów pozyskania drewna na terenie Puszczy Białowieskiej zarządzanym przez Lasy Państwowe. Cięcia mają zostać przesunięte poza tereny najcenniejsze przyrodniczo. Zostanie też wprowadzony zakaz wycinki drewna dla celów przemysłowych, komercyjnych oraz zakaz polowań w obwodach łowieckich w otulinie parku.
Ponadto ma zostać przygotowany nowy plan urządzania lasu na kolejne dziesięć lat. Natomiast do końca tego roku zostanie podpisana umowa na sporządzenie planu ochrony terenu Puszczy Białowieskiej jako obszaru objętego unijnym programem Natura 2000.
Minister zapowiedział też, że wystąpi do NFOŚiGW o przeznaczenie kwoty ok. 6 mln zł na inwestycje służące ochronie środowiska w gminach Narewka, Białowieża i Hajnówka. Inwestycje te wesprą przede wszystkim indywidualnych mieszkańców, np. dotując instalacje kolektorów słonecznych czy przydomowych oczyszczalni ścieków.
Kraszewski zastrzegł jednak, że drzwi do negocjacji z gminami Puszczy Białowieskiej nie są zamknięte. - Jeśli samorządy wyrażą taką wolę, ministerstwo środowiska będzie gotowe do wznowienia rozmów - stwierdził.
Białowieski Program Rozwoju zakłada trzykrotne poszerzenie terenu Białowieskiego Parku Narodowego i dofinansowanie proekologicznych inwestycji dla rozwoju okolicznych gmin za 100 mln złotych.