Powiat turecki już w 2008 roku postanowił sięgnąć po środki unijne (w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) w niebagatelnym celu - promocji i edukacji w zakresie ochrony przyrody. I udało się!
Wśród sześciu wyłonionych przez Wielkopolski Urząd Marszałkowski w konkursie projektów znalazła się również „Kampania promocyjno-informacyjna Powiatu Tureckiego na rzecz ochrony przyrody”. Za główny cel wszystkich działań autorzy projektu postawili sobie podniesienie świadomości ekologiczno-przyrodniczej i kształtowanie właściwej postawy proekologicznej wśród mieszkańców powiatu.
Siedemdziesiąt procent kosztów projektu, czyli 71 400 zł starostwo otrzymało w ramach dotacji. Od lutego do września 2009 roku te środki były sukcesywnie wydawane. Mimo iż projekt nie był składany w partnerstwie, w jego realizację włączono inne instytucje, w tym również organizacje pozarządowe. Potrzeba współpracy pojawiła się na etapie realizacji, przy ustalaniu zakresów tematycznych regionalnych konferencji natura 2000 oraz w trakcie organizacji spotkań – tłumaczy Łukasz Mielcarski ze Starostwa w Turku.
W realizację projektu włączyli się: Turecka Izba Gospodarcza organizując konferencje, Polski Klub Ekologiczny, koło w Turku – konsultując zakres tematyczny działań oraz Turkowskie Towarzystwo Leśne – przygotowując spotkania edukacyjno-przyrodnicze.
Co udało się zrobić w ramach całej kampanii?
- W mediach wojewódzkich zamieszczane były informacje promocyjne, dotyczące zagadnień związanych z ochroną środowiska (głównie segregacji odpadów, ochrony przyrody i ekologii), a także obszaru Natura 2000.
- 90 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych brało udział w wyjazdach edukacyjne do parków krajobrazowych, oraz w warsztatowych spotkania ekologiczno-przyrodniczych promujących segregację odpadów i minimalizację zanieczyszczeń środowiska.
- Zorganizowane zostały również konferencje dla zainteresowany z całej wielkopolski. Podczas wystąpień poruszano m.in. temat obszaru chronionego Natura 2000 w aspekcie globalnym i lokalnym oraz zachowań ekologicznych w życiu codziennym.
- Dla najmłodszych mieszkańców powiatu zorganizowany został konkurs plastyczno-fotograficzny.
Działania w projekcie zaplanowano tak, aby mogła z nich skorzystać jak największa grupa mieszkańców. W spotkaniach wzięło udział 153 uczestników, a w konferencjach aż 360 . Ponad 40prac wpłynęło na konkurs plastyczny. Projekt udało się zrealizować zgodnie z założeniami. Największym sukcesem projektu jest zauważalny wzrost zainteresowania działaniami edukacyjnymi w obszarze ochrony środowiska naturalnego w powiecie tureckim i to na wszystkich poziomach nauczania. Zaowocowało to przygotowaniem kolejnego projektu z zakresu promocji ochrony przyrody, dofinansowanego ze środków WRPO na lata 2007 – 2013 – podsumowuje Łukasz Mielcarski.
Projekt realizowany w ramach „Konkursu dotacji na przeprowadzenie działań informacyjno-promocyjnych dotyczących Funduszy Europejskich” ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.
Źródło: Centrum PISOP