Znamy już nazwiska pierwszych reprezentantów organizacji pozarządowych, którzy zasiądą w komitetach monitorujących programy operacyjne. Część głosowań jeszcze trwa. Do 1 grudnia można wybierać przedstawicieli pozarządówki do komitetu monitorującego Program Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój.
W komitecie monitorującycm Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (PO IR) jako przedstawiciele organizacji pozarządowej działającej na rzecz promowania włączenia społecznego, równości szans płci, równości szans i niedyskryminacji zasiądą: Jacek Ostrowski i zastępczyni Agnieszka Siekiera. Natomiast jako przedstawiciele organizacji pozarządowej o charakterze federacyjnym znajdą się w nim Joanna Brzozowska i zastępca Łukasz Broniszewski. Zwycięskie pary otrzymały odpowiedno 80 i 84 głosy. W sumie w głosowaniu wzięły udział 192 organizacje, z tego 14 oddało głosy nieważne.
Bartosz Mioduszewski (i zastępczyni Elżbieta Dydak) to para, która zebrała najwięcej (93) głosów w wyborach do komitetu monitorującego Program Operacyjny Polska Cyfrowa (PO PC) jako przedstawiciele organizacji pozarządowej działającej na rzecz promowania włączenia społecznego, równości szans płci, równości szans i niedyskryminacji. W głosowaniu wzięło udział w sumie 199 organizacji, z tego 34 organizacje oddały głosy nieważne.
W obu komitetach przewidziano więcej miejsc dla przedstawicieli organizacji (w PO IR - 4, w PO PC - 7), ale ze względu na niewielką liczbę zgłoszeń głosowanie dotyczyło tylko tych obszarów, w których było więcej niż jedna para kandydatów. Pozostałych przedstawicieli organizacji pozarządowych w tych komitetach wskaże Rada Działalności Pożytku Publicznego.
PO WER i PO IiŚ - głosowanie trwa!
Tymczasem wybory do pozostałych komitetów nadal trwają. Do 1 grudnia 2014 r. można jeszcze oddać głos na kandydatów zgłoszonych do komitetu monitorującego PO Wiedza Edukacja Rozwój. Tutaj do obsadzenia jest 10 miejsc dla przedstawicieli organizacji pozarządowych działających:
- na rzecz ochrony środowiska
- w obszarze ochrony zdrowia
- na rzecz przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji zawodowej
- zajmującej się monitoringiem działań instytucji publicznych
- w obszarze edukacji (z wyłączeniem szkolnictwa wyższego)
- działającej w obszarze szkolnictwa wyższego
- na rzecz osób niepełnosprawnych
- na rzecz osób młodych
- na rzecz promowania włączenia społecznego i ekonomii społecznej
- na rzecz równości szans i niedyskryminacji (z wyłączeniem organizacji działającej na rzecz osób niepełnosprawnych).
W sumie zgłoszono 45 par kandydatów i kandydatek (członek/członkini komitetu wraz zastępcą/zastępczynią). Każda organizacja, posiadająca osobowość prawną (numer KRS) może oddać jeden głos na każdą z list.
Do 8 grudnia 2014 roku trwa głosowanie na przedstawicieli organizacji w komitecie monitorującym Program Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. W KM PO IiŚ przewidziano jedno miejsce dla przedstawicieli organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony środowiska oraz trzy miejsca dla przedstawicieli organizacji pozarządowych właściwych ze względu na rodzaj działalności objętej PO IiŚ. W sumie organizacje zgłosiły siedem par kandydatów (3 pary na miejsce dla organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska i 4 pary dla organizacji właściwej ze względu na działalność objętą programem).
PO PT - znamy kandydatów
Znamy już także kandydatów zgłoszonych do komitetu monitorującego Program Operacyjny Pomoc Techniczna. Dla organizacji pozarządowych przewidziano w tym komitecie cztery miejsca (dla przedstawiciela organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony środowiska; dla przedstawiciela działającego na rzecz promowania włączenia społecznego lub równości szans płci lub równości szans oraz niedyskryminacji; dla przedstawiciela federacji organizacji pozarządowych; dla przedstawiciela organizacji pozarządowej właściwego ze względu na rodzaj działalności objętej Programem).
Organizacje zgłosiły w sumie trzy pary kandydatów: na miejsca przeznaczone dla organizacji właściwej ze względu na działalność objętą PO PT (dwie kandydatury), na miejsce dla federacji (jedna kandydatura).
Do 28 listopada 2014 r. jest czas na przesyłanie protestów do zgłoszonych kandydatur.
Pomorze już po!
Powoli wybory zaczynają się rozkręcać także w regionach.
W województwie pomorskim głosowanie na kandydatów do komitetu monitorującego Regionalny Program Operacyjny już się zakończyło.
W głosowaniu wzięły udział 134 organizacje, które oddały w sumie 227 głosów. Z tego 125 organizacji oddało 212 głosów prawidłowo. 9 organizacji oddało 15 głosów nieważnych. Do 24 listopada można było zgłaszać protesty dotyczące głosowania na kandydatów. Nieoficjalne jeszcze wyniki wskazują, że w komitecie monitorującym na Pomorzu zasiądą:
- Grzegorz Basarab reprezentujący organizacje działające na rzecz promowania włączenia społecznego, równości szans płci, równości szans i niedyskryminacji (64 głosy),
- Marian Kwidziński reprezentujący organizacje działające na rzecz ochrony środowiska (60 głosów),
- Kamil Koniuszewski, repezentujący ponadbranżowy związek stowarzyszeń
- Katarzyna Witkowska, reprezentująca organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia.
Dwie ostatnie osoby zostały członkami komitetu bez głosowania – na podstawie decyzji komisji wyborczej, gdy okazało się właśnie w tych dwóch obszarach zgłoszono tylko po jednej parze kandydatów (nie było kontrkandydatów).
Do 5 grudnia 2014 r. trwają natomiast wybory przedstawicieli organizacji do komitetu monitorującego Regionalny Program Operacyjny w woj. opolskim. Dla organizacji przeznaczono tam w sumie 9 miejsc:
jedno dla przedstawiciela organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony środowiska, cztery dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, których zakres działania skupia się w szczegółowych obszarach tematycznych (w tym: jedno dla obszaru rozwoju przedsiębiorczości, jedno dla obszaru edukacji, jedno dla obszaru zdrowia, jedno dla instrumentów finansowych), jedno dla obszarów wiejskich; dwa dla przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz promowania włączenia społecznego, równość szans płci, równość szans i niedyskryminacji; jedno dla przedstawiciela reprezentujących ponadbranżowy związek stowarzyszeń (federacja). Organizacje zgłosiły kandydatów tylko do dwóch tych obszarów (w sumie zgłoszono pięć par kandydatów).
Czas na zgłaszanie kandydatów i protestów
W woj. zachodniopomorskim organizacje mogą zgłaszać swoich kandydatów do komitetu monitorującego RPO jeszcze do 28 listopada 2014 r. Do obsadzenia są cztery miejsca: dla przedstawiciela organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony środowiska; dla przedstawiciela organizacji właściwej z uwzględnieniem zakresu RPO WZ 2014-2012 tj. obszaru innowacyjności, B+R; dla przedstawiciela organizacji pozarządowej działającej na rzecz promowania włączenia społecznego, równości szans i płci, równości szans i niedyskryminacji i dla przedstawiciela organizacji pozarządowej reprezentującej ponadbranżowy związek stowarzyszeń.
Z kolei organizacje ze Śląska mają czas do 1 grudnia 2014 r., aby zgłosić protesty do nadesłanych kandydatur do komitetu monitorującego ich Regionalny Program Operacyjny. W tym województwie, wobec braku wojewódzkiej rady działalności pożytku publicznego, wybory do komitetu monitorującego organizuje Rada Działalności Pożytku Publicznego przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej.
W śląskim komitecie monitorującym dla organizacji pozarządowych przeznaczono także cztery miejsca: dla przedstawiciela organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony środowiska; dla przedstawiciela organizacji właściwej z uwzględnieniem zakresu RPO WŚ 2014-2012 tj. obszaru edukacji w szczególności w kontekście poprawy jakości kształcenia, dostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy, wzrostu udziału w kształceniu osób dorosłych, a zwłaszcza grup niedoreprezentowanych; dla przedstawiciela organizacji pozarządowej działającej na rzecz promowania włączenia społecznego, równości szans i płci, równości szans i niedyskryminacji oraz dla przedstawiciela organizacji pozarządowej reprezentującej ponadbranżowy związek stowarzyszeń.
Organizacje zgłosiły siedem par kandydatów, z tego dwa zgłoszenia zostały odrzucone.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)