Dzięki Fundacji Banku Zachodniego WBK grupa 18 dzieci po transplantacji nerek pojedzie na początku marca 2013 na dziesięciodniowy obóz narciarski do Włoch. Projekt „Narty na zdrowie!” powstał z inicjatywy dr Jacka Rubika, specjalisty w zakresie pediatrii, transplantologii klinicznej i nefrologii.
Dzieci będą mogły spędzić niezapomniane chwile we włoskim Kronplatz, stacji narciarskiej z nowoczesną infrastrukturą i pięknymi widokami na południowy Tyrol. Obóz narciarski organizowany jest na prośbę dzieci po transplantacji nerki i ich rodziców, którzy mogli uczestniczyć w podobnej imprezie w 2011 roku w Zakopanem. Dzieciaki i ich rodzice przekonali się, że po transplantacji nerki można żyć aktywnie i jeździć na nartach nie gorzej, niż robią to zdrowi rówieśnicy. Dodatkową inspiracją do zorganizowania obozu była obserwacja Światowych Zimowych Igrzysk Pacjentów po Transplantacji w Anzere i Pucharu Nicholasa (Szwajcaria). Uczestniczyło w nich kilkudziesięciu pacjentów z całego świata po transplantacji różnych narządów. Obserwując ich zmagania w przyjaznej atmosferze można było stwierdzić, że ciężka choroba wcale nie musi odebrać radości życia.
- Prace nad przygotowaniem projektu „NARTY NA ZDROWIE!” trwały od lipca 2012 r. Pozyskiwaliśmy partnerów, darczyńców, zorganizowaliśmy razem z klubem Sporteum spotkanie dla uczestników inaugurujące projekt. Najważniejsze, żeby dzieci po transplantacji nerek miały możliwość przeżycia bezpiecznej sportowej przygody. – mówi Emilia Gromadowska z Fundacji Banku Zachodniego WBK.
Do udziału w obozie zakwalifikowani zostali pacjenci Poradni Transplantacji Nerek Centrum Zdrowia Dziecka, w wieku od 8-18 lat, których stan zdrowia pozwala na czynne uprawianie sportu rekreacyjnego. Typowaniem uczestników zajęli się specjaliści z Kliniki Nefrologii, Transplantacji Nerek i Nadciśnienia Tętniczego Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, którzy będą sprawować opiekę medyczną nad dziećmi w czasie trwania obozu.
Projekt uzyskał patronat prof. Ryszarda Grendy – szefa Kliniki.
Ambasadorem projektu jest Paweł Kukiz, znany artysta i tata córeczki po dwukrotnym przeszczepieniu nerki.
- Schyłkowa niewydolność nerek to ciężka, przewlekła choroba, która bez leczenia dializami lub przeszczepieniem nerki prowadzi do śmierci. Choć pełne i trwałe jej wyleczenie jest niemożliwe, to udana transplantacja nerki w większości przypadków umożliwia powrót małego pacjenta do normalnego życia. Zdecydowana większość dzieci po transplantacji nerki może chodzić do szkoły i aktywnie żyć. Dzieciaki cieszą się życiem, jeżdżą na rowerze, na nartach, pływają – mówi dr Jacek Rubik, inicjator projektu.
Obóz narciarski zorganizuje renomowana firma Sporteum, a partnerami projektu „NARTY NA ZDROWIE!” są firmy Diaverum i Business Lease Poland.
Źródło: Fundacja Banku Zachodniego WBK