NaprawmyTo. Dzięki projektowi udało się rozwiązać 15 tysięcy spraw
(PAP) Naprawione lub skorygowane znaki drogowe, uprzątnięte śmietniska, załatane drogi i chodniki oraz naprawione oświetlenie – już 15 tys. takich i podobnych spraw udało się rozwiązać dzięki projektowi NaprawmyTo.pl.
NaprawmyTo.pl to serwis do mapowania usterek w przestrzeni publicznej pozwalający mieszkańcom zgłaszać władzom samorządowym wady lub awarie, które nie zostały zauważone przez pracowników służb miejskich. Mieszkaniec, który dostrzeże usterkę w swojej gminie, może zgłosić ją przez interenet lub nawet z miejsca zdarzenia swoim smartfonem, a potem śledzić proces jej naprawy. Każda sprawa trafia automatycznie do odpowiedniej komórki urzędu, zgodnie z przypisaną jej kategorią problemu.
Do tej pory dzięki serwisowi naprawmyto.pl udało się rozwiązać 15 tysięcy zgłoszeń.
Jak informuje Jacek Grzeszak, koordynator serwisu, największą grupę rozwiązanych zgłoszeń stanowią naprawione lub skorygowane znaki drogowe, następnie uprzątnięte śmietniska, załatane drogi i chodniki oraz naprawione oświetlenie.
- Znaki drogowe mogą wydawać się nieco zaskakujące w tym zestawieniu. To jednak zasługa pasjonatów, którzy wyłapują niezgodności i błędy w oznaczeniach, a następnie zgłaszają to poprzez nasz serwis. Można by to nazwać społecznościowym audytem przestrzeni - mówi Grzeszak.
- Fotografowanie błędnych znaków to w istocie wolontariat na rzecz gminy - a więc dodatkowa korzyść dla urzędu i całej wspólnoty mieszkańców – dodaje koordynator serwisu.
Jak podkreśla Dorota Mrozek z kancelarii prezydenta Lublina - największego miasta korzystające z serwisu, serwis daje mieszkańcom proste narzędzie do zgłaszania usterek w, które nie wymaga znajomości procedur, wiedzy do kogo należy dana działka, jaka instytucja za co odpowiada.
Z okazji 15 000 naprawionych spraw Fundacja „Stocznia” przygotowała film promocyjny na temat NaprawmyTo.pl:
Źródło: Serwis Samorządowy PAP